Kiedy zmiana staje się standardem

Zmiany wokół nas następują coraz szybciej i tylko nieliczni przyjmują to zjawisko z radością. Dla większości z nas, niezależnie od wykształcenia i zajmowanej pozycji zawodowej, wiąże się to ze stresem, koniecznością odnalezienia swojego miejsca oraz z utratą bezpieczeństwa.

Publikacja: 28.05.2004 14:34

Z drugiej strony, zmiana jest wpisana zarówno w nasze życie osobiste, jak i w życie organizacji. Jesteśmy, aby rosnąć, rozwijać się i realizować swoje plany.

Skuteczność w wykorzystaniu potencjalnych szans, umożliwiających wzrost organizacji, jest tym, co wyróżnia najwybitniejszych menedżerów. Potrafią oni ujawnić i skoncentrować się na tym, co w organizacji można usprawnić, i skutecznie to czynią. Właśnie tacy ludzie są najczęściej motorem przedsięwzięć wykorzystania innowacyjnych rozwiązań informatycznych. Rozumieją, że klasyczna organizacja procesów - nawet przy najlepiej zmotywowanych pracownikach - dzisiaj już nie wystarcza.

Zmiany w otoczeniu, szczególnie te dotyczące komunikacji i budowania relacji w biznesie, są bowiem istotnym zagrożeniem dla obecnych modeli biznesu. Stanowią równocześnie ogromną szansę dla tych, którzy nie boją się ryzyka i postawili na strategię innowacyjną, wykorzystującą oryginalne modele biznesu i technologie w sposób zapewniający wyróżnienie się od konkurentów.

W takiej strategii, opartej na innowacji, szczególnie ważna jest jakość informacji, jakie organizacja wykorzystuje, oraz sposób ich przekazywania i udostępniania użytkownikom zgodnie z pełnioną przez nich rolą. Umiejętność znalezienia odpowiedzi na trudne pytania dotyczące spełnienia wymagań naszych klientów staje się niezbędnym kluczem do rynku.

Przykładem obszaru, który jest jednym z najważniejszych dla rozwoju firmy - a jednocześnie w wielu przypadkach jednym z najbardziej zaniedbanych informacyjnie - jest obszar wiedzy o klientach i budowania z nimi silnych relacji partnerskich.

Tu warto poświęcić czas i uwagę, aby strategia informatyzacji wspomagającej proces kontaktów z klientami była spójna ze specyfiką prowadzonego biznesu i strategią organizacji po to, aby zwiększyć jej wiedzę i obudzić drzemiącą w niej inteligencję.

O ile systemy zintegrowanego zarządzania klasy ERP (Enterprise Resource Planning) stały się dla firm równoprawnym narzędziem zwiększania swojej konkurencyjności i traktowane są tak samo, jak inwestycje w środki produkcji, o tyle wykorzystanie rozwiązań klasy CRM (Customer Relationship Management) są nadal traktowane jako coś, co ma niski priorytet w pakiecie inwestycyjnym firmy. A szkoda.

Racjonalne jest bowiem, aby wydatki na strategiczne rozwiązania informatyczne były traktowane jak inwestycje w zwiększenie konkurencyjności firmy. Podejmując decyzje dotyczące zastosowania rozwiązań informatycznych trzeba pamiętać, że są one integralnym elementem strategii organizacji. Decyzja o wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak Business Intelligence, CRM czy portale korporacyjne - jest jednym z krytycznych czynników sukcesu organizacji w przyszłości. Ich wykorzystanie może otworzyć przed firmą ogromny pakiet możliwości, między innymi:

- sprawny i bezproblemowy przepływ informacji o klientach, transakcjach i interakcjach,

- wspomaganie zintensyfikowanych interakcji poprzez wykorzystanie różnorodnych kanałów komunikacji: telefon,

e-mail, urządzenia przenośne, listy dyskusyjne,

l synchronizacja kontaktów z klientem realizowanych za pomocą wszystkich kanałów interaksji,

l prognozowanie i symulacja zachowań klientów oraz precyzyjne planowanie popytu.

Wymienione korzyści są tylko drobnym wycinkiem tego, co może uzyskać organizacja dzięki technologii. Dlatego, jeśli celem menedżerów jest stworzenie organizacji, z którą łatwo jest prowadzić transakcje biznesowe i która tworzy rzeczywistą wartość dla swoich klientów - z pewnością jednym z kluczowych decyzji przez nich podjętych będzie wykorzystanie zintegrowanych rozwiązań informatycznych nie tylko do działalności w obszarze finansów, ale we wszystkich istotnych obszarach firmy.

Oczywiście, złożone przedsięwzięcia, do jakich z pewnością należą projekty wdrożenia rozwiązań klasy ERP, CRM czy Business Intelligence, wymagają solidnego uzasadnienia biznesowego. Światowe standardy zarządzania projektami, jak PRINCE2, wskazują uzasadnienie biznesowe jako motor napędowy projektu i dają wskazówki co do sposobu opracowania takiego uzasadnienia, wraz z dokumentami towarzyszącymi, na przykład z rejestrem ryzyka przedsięwzięcia.

Dlatego planując zmianę w organizacji, szczególnie taką, która może mieć znaczenie strategiczne, warto wybrać bezpieczne rozwiązanie, sprawdzoną metodę jego implementacji i zaufanego partnera biznesowego.

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją