P4 chciałoby zmiany umowy z Polkomtelem

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada, czy umowa o tzw. roamingu krajowym zawarta przez P4 (sieć Play) z Polkomtelem (Plus) jest zgodna z prawem.

Publikacja: 10.03.2009 00:47

Chodzi o to, że operator sieci Plus miał zagwarantować sobie w kontrakcie wyłączność na świadczenie Playowi usługi roamingu krajowego.

Pozwala ona klientom P4 korzystać z zasięgu sieci Polkomtela, gdy znajdą się poza zasięgiem infrastruktury najmłodszego rynkowego gracza. Umowa o roamingu łączy komórkowych graczy od 2006 roku. Do jej podpisania doszło po ingerencji Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a wygasa pod koniec tego roku.

Postępowanie UOKiK-u zbiegło się w czasie z pogłoskami, że P4, które dysponuje obecnie dużo większą własną siecią (2,26 tys. stacji trzeciej generacji), chciałoby mniej płacić za usługę roamingu, a co za tym idzie – zaczęło rozglądać się za nowym dostawcą.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu Chris Bannister, prezes P4, zapewniał nas, że umowa z Polkomtelem jest potrzebna i Play jest z niej zadowolony. Wczoraj P4 podało, że nie jest zaskoczone wiadomością o wszczęciu postępowania antymonopolowego i przyjmuje tę wiadomość ze spokojem, ma bowiem zaufanie do kompetencji UOKiK-u. Przyznało, że uważa, że niektóre zapisy umowy z Polkomtelem są niezgodne z prawem konkurencji.

„P4 podjęła starania w celu usunięcia z umowy klauzul dotyczących wyłączności już w połowie 2008 r., lecz do dzisiaj nie udało się tego osiągnąć w drodze negocjacji” – czytamy w informacji prasowej Playa. Polkomtel nie zabrał głosu.

Według serwisu Telepolis.pl, w ubiegłym roku dzięki umowie z P4 operator sieci Plus miał wypracować 200–300 mln zł przychodów. UOKiK może nałożyć na operatorów karę stanowiącą do 10 proc. ich przychodów.

IT
Technologie
Artifex pokazał wyniki. Jak sobie radzi?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Fabrity liczy na więcej szczęścia w 2025 roku
Technologie
Przełomowe innowacje ruszą z kopyta?
Technologie
W 2025 r. Vigo celuje w wyższe przychody
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
CD Projekt chce wypłacić sto milionów
Technologie
Creotech: 300 zł po raz pierwszy. Ile warte są akcje?