IBM chce zostać królem serwerów

Ważą się losy zakupu spółki Sun Microsystems. Transakcja ma opiewać na co najmniej 6,5 mld dolarów. IBM chce w ten sposób powiększyć swoją przewagę nad firmą Hewlett-Packard, na wartym 53,1 mld dolarów rynku serwerów komputerowych

Publikacja: 18.03.2009 12:53

IBM chce zostać królem serwerów

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik bs Bartosz Siedlik

Jeśli przejęcie dojdzie do skutku będzie to największa transakcja w historii koncernu International Business Machines i druga tak duża w branży, po tym jak Hawlett-Packard kupił za 13 mld dolarów firmę Electronic Data Systems w 2008 r.

Informacja o planowanej fuzji została opublikowana na łamach dziennika The Wall Street Journal, w którym ludzie zbliżeni do sprawy twierdzą, że IBM może dobić targu jeszcze w tym tygodniu, ale nie jest wciąż pewne czy negocjacje nie zostaną w ogóle zerwane. Podobno Sun Microsystems prowadzi również rozmowy o ewentualnym przejęciu z firmą Hewlett-Packard, największym konkurentem IBM.

- To walka o „data centres” (tzw. serwerownie),a takie przejęcie pozostawi tylko 2 lub 3 graczy na rynku. Ze względu na to, że kurs Sun w ciągu ostatniego roku spadł o 70 proc., oznacz to niezłą zniżkę dla IBM – twierdzi Robert Jakobsen, analityk rynku zaawansowanych technologii z Jyske Bank.

Zakup Sun Microsystems oznacza dla IBM powrót do produkcji sprzętu komputerowego, który w ostatnim czasie zszedł na trzeci plan, po tym jak IBM sprzedał niektóre swoje oddziały produkujące tzw. hardware. W ostatnich kilku latach IBM zakupił natomiast kilka spółek tworzących oprogramowanie komputerowe oraz firm serwisowych.

Obecnie większość zysków IBM pochodzi z działów serwisu i software-u.

Jeśli IBM zakupi Sun, to udziały w rynku serwerów komputerowych wzrosną mu o 11 procent do ponad 40 proc.

Kurs akcji Sun Microsystems wzrósł na niemieckiej giełdzie o 61 proc., najbardziej w historii spółki, po podaniu wiadomości o możliwym przejęciu przez IBM.

IT
Technologie
All In! Games: audytor odmawia wydania opinii. Co na to zarząd?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Firmy robią zbyt mało, by stawić opór hakerom
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach