"Podmioty świadczące usługi dostępu do sieci internet powoli zmieniają swój charakter - zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE. Do niedawna były to przede wszystkim tradycyjni operatorzy stacjonarni, natomiast obecnie coraz większy udział w tym rynku stanowią lokalni ISP, telewizje kablowe oraz operatorzy telefonii ruchomej. Wszystkie te podmioty oferują coraz więcej usług, w tym usług wiązanych - oferując na przykład dodatkowo usługi głosowe (w tym VoIP) lub telewizję. Nadal jednak poziom usług szerokopasmowych w Polsce na tle innych krajów UE pozostawia jeszcze wiele do życzenia" - czytamy w podsumowaniu raportu.

Z danych UKE wynika m.in., że w analizowanym okresie (od czerwca 2008 r. do stycznia 2009 r.) udział Telekomunikacji Polskiej (TPSA) w rynku dostępu do internetu szerokopasmowego spadł o ponad 5 pkt proc. Jednocześnie wzrósł wskaźnik udziału w rynku operatorów telefonii mobilnej (o 1,5 pkt proc.). Wskaźnik penetracji dla usług dostępu do internetu poprzez modemy operatorów sieci ruchomych osiągnął 2,8%.

UKE podał, że penetracja ogółem rynku usługą dostępu do internetu szerokopasmowego w gospodarstwach domowych wyniosła w styczniu 2009 r. 41,5% wobec 36,6% w czerwcu poprzedniego roku. Liczba wszystkich łączy szerokopasmowych wzrosła w tym czasie do 5 534 549 wobec 4 878 148 łączy w czerwcu 2008 r.

"Na rynku dostępu do internetu w Polsce pojawiają się nowe kierunki rozwoju. Pierwszy z nich to wejście przebojem operatorów telefonii ruchomych i ich znaczący, bo ponad 20% udział w liczbie abonentów korzystających z dostępu szerokopasmowego na początku 2009 roku. Oznacza to zatem, że co piąty użytkownik internetu szerokopasmowego w Polsce korzysta z technologii bezprzewodowej, by łączyć się z siecią Internet. Można zatem spodziewać się, że dzięki znacznie wyższej dynamice zmian liczby modemów w porównaniu z dynamiką wzrostu łączy stacjonarnych udział procentowy operatorów telefonii ruchomych w przyszłości będzie się zwiększał" - czytamy dalej w raporcie.

Liczba modemów umożliwiających dostęp mobilny wzrosła do 1 064 158 w styczniu 2009 r. wobec 733 243 w czerwcu 2008 r.