Intel się doigrał

Największy na świecie producent mikroprocesorów musi zapłacić 1,06 mld euro kary, nałożonej przez Unię Europejską w związku z długotrwałym działaniem antykonkurencyjnym. To największa tego typu kara w historii UE

Publikacja: 13.05.2009 13:34

Intel się doigrał

Foto: Fotorzepa, Robert gardziński RG Robert gardziński

Po 8 latach dochodzenia Komisja Europejska stwierdziła, że Intel ograniczał rynkową konkurencję, dając rabaty producentom komputerów, którzy kupowali wszystkie lub prawie wszystkie procesory właśnie od Intela.

Kara jest największą antymonopolową grzywną w historii UE, dwukrotnie większą od 497 milionów euro, nałożonych na Microsoft w 2004 r.

- Intel zaszkodził milionom europejskich klientów, trzymając konkurencje z dala od rynku przez wiele lat. Tak poważne i długotrwałe pogwałcenie unijnych praw antymonopolowych nie może być tolerowane – mówi Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji w UE.

Kara dla Intela może pogłębić kłopoty firmy wynikające ze spadku sprzedaży jej produktów, związanego z załamaniem popytu na sprzęt komputerowy i elektroniczny.Przed wyrokiem Intel kontrolował 80 proc. rynku procesorów.

Unia Europejska twierdzi, że kalifornijski Intel w latach 2002 – 2005 przyznawał rabaty dużym firmom, jeżeli te w 95 proc. pokryją swoje zapotrzebowanie na procesory produktami Intela.Pozostałe 5 proc. komputerów miało być wyposażone w procesory Advenced Micro Devices (AMD).

Komisja twierdzi, że producenci PC-tów, którzy weszli w układ z Intelem do m.in. Dell, Hewlett-Packard, Lenovo Group i NEC.

Dodatkowo Intel miał płacić sieci sklepów Media Markt aby ta oferowała klientom komputery wyposażone tylko w procesory spółki z Santa Clara w Kaliforni.

[ramka]Najwyższą dotychczas karą nałożoną przez UE na producenta było 896 mln euro dla producent szkła (Saint-Gobain) za zmowy cenowe.[/ramka]

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją