UOKiK węszy zmowę, Plus grozi mu prokuraturą

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w towarzystwie policji wkroczył do siedzib operatorów komórkowych – Polkomtela, PTC i P4 – oraz Info-TV-FM i giełdowej NFI Magna Polonia

Publikacja: 04.12.2009 07:53

Polkomtel zareagował najostrzej spośród wszystkich kontrolowanych

Polkomtel zareagował najostrzej spośród wszystkich kontrolowanych

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

Sprawdzają, czy na rynku telewizji mobilnej nie doszło do zmowy.

– To prawda, że weszliśmy z policją do siedzib firm. Przeszukania trwają. To rzadka praktyka, korzystamy z niej dwa, trzy razy do roku. Na przeszukanie musi się zgodzić Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tak też było w tym przypadku – powiedziała Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK. – Nie prowadzimy kontroli na wniosek, ale korzystając z informacji, jakie mamy, wszczynamy je z urzędu – dodała. – Sprawdzamy, czy na rynku telewizji mobilnej nie doszło do niezgodnego z prawem porozumienia – mówiła Cieloch pytana, czego szuka urząd u operatorów.

Choć UOKiK tego nie komentuje, kontrola ma najprawdopodobniej związek z Mobile TV, spółką, którą rok temu utworzyły Polkomtel, PTC, PTK Centertel i P4. Co ciekawe, kontrolą nie objęto Centertela. Cieloch nie chciała tego komentować, ale pogłoski mówią, że UOKiK wyczerpał już w tym roku limit kontroli, jakie może przeprowadzić w Orange. Mobile TV startował w przetargu na częstotliwości dla telewizji mobilnej w standardzie dvb-h. Przegrał jednak z Info-TV-FM kontrolowanym przez NFI Magna Polonia.

Info-TV-FM zaoferował za koncesję 15 mln zł i jest dziś hurtownikiem usługi mobilnej telewizji. Jednak powodzenie projektu zależy od tego, czy operatorzy zechcą skorzystać z oferty tej firmy. Jak do tej pory, żadna sieć komórkowa nie zdecydowała się nawet na udział w trwającym pilotażu usługi. Uczestniczą w nim natomiast platformy satelitarne i sieci kablowe. Jedną z barier, uniemożliwiających sieciom komórkowym współpracę z Info-TV-FM, może być fakt, że są udziałowcami Mobile TV. Firma ta nie prowadzi działalności, a więc nie konkuruje z Info-TV-FM.

Jednak prowadzi spór z Urzędem Komunikacji Elektronicznej o zasadność wyniku w przetargu na rezerwację częstotliwości. Współpraca któregoś z czterech dużych graczy z Info-TV-FM stałaby w sprzeczności do tego sporu i mogłaby nieść ryzyko konfliktu interesów. Dlatego – choć kontrola została wszczęta z urzędu, a serwis Telepolis.pl wskazał, że ma związek z doniesieniem złożonym przez Info-TV-FM – mogłaby być na rękę graczowi, który chciałby skorzystać z oferty Info-TV-FM.

Przypomnijmy, że w lutym UOKiK zajął się sprawą umowy o roamingu krajowym, którą P4 podpisało z Polkomtelem. Umowa przewidywała wyłączność współpracy między operatorami, co utrudniało P4 wynegocjowanie lepszych stawek. UOKiK stwierdził występowanie niedozwolonych klauzul w kontrakcie, a operatorzy podpisali porozumienie znoszące zapis o wyłączności.

Wczoraj zarówno Info-TV-FM, jak i operatorzy komórkowi zapewnili, że nie inspirowali kontroli w sprawie telewizji mobilnej. – Nie ma żadnej zmowy. To, że jesteśmy udziałowcem Mobile TV, w niczym nie ogranicza naszych działań – zapewnił Marcin Gruszka, rzecznik P4. To samo usłyszeliśmy u pozostałych operatorów.

Polkomtel zareagował najostrzej spośród wszystkich kontrolowanych. Oświadczył, że UOKiK próbuje zmusić go do podpisania niekorzystnej dla spółki umowy, i poinformował, iż rozważa złożenie doniesienia do prokuratury na urząd.

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją