Z rozmów z telekomami wynika, że w większości przypadków wciąż nie doszło nawet do opracowania studiów wykonalności projektów.
– Podpisaliśmy do tej pory „Porozumienia o współpracy w zakresie budowy sieci szerokopasmowych” z 11 województwami, z kolejnymi rozmowy trwają – powiedział Maciej Dziekański, dyrektor pionu inwestycji w Multimedia Polska (MP). Jak mówił, rola MP w tych programach sprowadza się na razie do przekazywania informacji o infrastrukturze firmy. Podobne porozumienia zawarli też inni operatorzy, w tym Netia czy Telekomunikacja Polska.
– Wydaje mi się, że najbardziej zaawansowany jest projekt prowadzony przez województwo małopolskie, ponieważ powstało tam już studium wykonalności – powiedział Dziekański. Według innych naszych rozmówców, projekt ten, realizowany pod egidą Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ma się stać wzorcowy dla kolejnych województw. Koncepcja omawiana m.in. wczoraj zakłada powstanie spółki celowej, działającej w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, w której partycypowaliby finansowo także operatorzy.
– Mamy podstawy sądzić, że najwięcej dzieje się w województwie śląskim. Otrzymaliśmy już stamtąd pierwsze wnioski o dzierżawę infrastruktury – mówi tymczasem Karol Wieczorek z biura prasowego Netii. Dziekański diagnozuje, że województwa starają się wziąć na siebie zbyt wiele. – Założenia programów przygotowanych przez lokalne władze zakładały wybudowanie kompletnej infrastruktury: sieci światłowodowej, kanalizacji, kolokacji różnego rodzaju i zaimplementowanie na wybudowanej infrastrukturze liniowej konkretnej technologii teletransmisyjnej – relacjonuje Dziekański.
Przedstawiciele MP uważają, że samorządy powinny przeznaczyć środki unijne na budowę neutralnej operatorsko infrastruktury liniowej. Chodzi o kanalizację teletechniczną, międzymiastowe linie światłowodowe i punkty dostępowe, pozwalające operatorom na korzystanie z łączy. W październiku przedstawili swój pomysł Podkarpackiej Radzie ds. Społeczeństwa Informacyjnego.