KNF: prospekt IGroup był niekompletny

Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła, że Internet Group nie zamieściło w prospekcie emisyjnym wszystkich przewidzianych prawem informacji - poinformował urząd w komunikacie. Decyzję o publikacji tej informacji podjął dyrektor zarządzający pionem nadzoru rynku kapitałowego na podstawie upoważnienia KNF. To koniec postępowania w tej sprawie

Publikacja: 21.12.2009 17:43

KNF: prospekt IGroup był niekompletny

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Komisja stwierdziła, że IGroup powinien był zamieścić w prospekcie, na podstawie którego sprzedawał w tym roku akcje serii G informacje o rozmowach z BRE Bankiem w sprawie restrukturyzacji zadłużenia.

W szczególności, uważa urząd, spółka powinna zamieścić w formie aneksu do prospektu informację o negocjacjach z BRE rozpoczętych 23 czerwca,"mających na celu sanowanie skutków zagrożenia płynności finansowej i realizacji budżetu spółki oraz ryzyka niedotrzymania wynikających z ww. umów z bankiem wskaźników i warunków finansowych (...)".

Zdaniem KNF, w prospekcie zabrakło też informacji o dwóch zgodach BRE (z 3 sierpnia i 25 sierpnia) na zawieszenie terminu płatności raty kapitałowej kredytu w wysokości 2,44 mln zł.

W efekcie, zdaniem KNF, prospekt emisyjny IGroup nie spełniał wymogów określonych w prawie, czyli nie zawiera prawdziwych, rzetelnych i kompletnych informacji dotyczących zaistniałej sytuacji finansowej spółki.

O rozmowach IGroup z BRE poinformowaliśmy w "Parkiecie" jako pierwsi. Jako pierwsi też zwróciliśmy uwagę inwestorów na treść raportu audytora, który badał półroczne sprawozdanie firmy i zasygnalizował akcjonariuszom giełdowej firmy, że naruszyła ona warunki finansowania. Jan Wojciechowski, prezes i znaczący akcjonariusz IGroup mówił wówczas, że naruszenie polegało na niewielkim odchyleniu półrocznej EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) firmy od założonej w prognozach, na podstawie których BRE udzielił spółce finansowania.

Jak wyjaśnił Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF, ustawa przewiduje dwie sankcje: urząd mógł bądź zakazać dopuszczenia do obrotu wyemitowanych przez IGroup akcji, bądź podać informację o brakach w prospekcie do publicznej wiadomości. KNF zdecydował się na ten drugi krok. - To kończy sprawę. Zakaz dopuszczenia akcji do obrotu byłby niewspółmierny do wykroczeń - powiedział Dajnowicz.

Technologie
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja?
Technologie
Minecraft nie wystarczył. Półrocze kin pod kreską
Technologie
Jakie wyniki Orange Polska w II kwartale? Pierwsze prognozy
Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?