TP będzie skuteczniej konkurować w sieci

Dzięki nowym, zaakceptowanym przed weekendem przez Urząd Komunikacji Elektronicznej cenom Neostrady Telekomunikacja Polska poprawi sprzedaż

Publikacja: 24.07.2010 04:14

Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej

Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Urząd Komunikacji Elektronicznej zatwierdził nowe ceny Neostrady. Telekomunikacja Polska planuje wprowadzenie usługi pod nazwą Internet Superpremium i przedstawiła jej promocyjne stawki do weryfikacji regulatorowi. Zgodnie z zasadami przyjętymi w porozumieniu UKE i TP z 2009 r. urząd zestawił proponowane stawki z danymi operatorów alternatywnych i sprawdził, czy pozwolą na dalszą konkurencję na rynku. Test wypadł pozytywnie.

[srodtytul]TP chowa tajemnicę, szefowa UKE zadowolona[/srodtytul]

– Zależy nam, aby wprowadzić nową ofertę Neostrady, trzymając się ściśle reguł zapisanych w porozumieniu. Konkretna data wdrożenia zależy jednak od wielu czynników i dlatego w tej chwili nie możemy jej podać – mówił Wojciech Jabczyński, rzecznik TP. Nie ujawnił skali obniżek. Z naszych informacji wynika, że nie będą małe. Wcześniej szacowaliśmy, że TP powinna obniżyć ceny minimum o 15–20 proc. Takiej rewizji spodziewała się też prezes UKE Anna Streżyńska.

– Myślę, że ta oferta przyniesie wiele dobrego rynkowi, rozumianemu jakość całość, składającemu się także z najmniejszych graczy, czyli operatorów ethernetowych. Nie można powiedzieć, aby dzięki niej TP tylko dorównywała do konkurencji. To krok naprzód – mówiła w piątek Streżyńska.

Według niej zgodnie z porozumieniem z TP potrzeba jeszcze kilku formalności, aby oferta mogła wejść w życie. TP musi poinformować z wyprzedzeniem klientów o nowych propozycjach, dać znać operatorom alternatywnym o wejściu w życie oferty, a ci ostatni mają możliwość wypowiedzenia się na temat wyników testu.

[srodtytul]Cięcia po wakacjach? [/srodtytul]

TP w tym roku obniżyła ceny za najszybszy Internet (od 6 Mb/s) o 27–43 proc. Teraz okaże się, na jaką skalę TP jest skłonna obniżyć ceny za najpopularniejszą usługę – o prędkości 1 i 2 Mb/s, które dziś kosztują w umowach dwuletnich 53,6 zł i 64,9 zł miesięcznie – oraz czy wymusi to obniżki także u konkurencji. Obniżki niższych prędkości zapowiedział Maciej Witucki, prezes TP, gdy spółka ścięła ceny najszybszego Internetu. Netia i Telefonia Dialog odpowiadały, że są gotowe na reakcję, gdy zajdzie taka potrzeba. – Sądzę, że komercyjnej oferty TP można oczekiwać po wakacjach – uważa Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA. – Można się spodziewać, że obniżki w ofercie o niższych prędkościach będą mniejsze niż te, które TP przeprowadziła w ofercie o wyższych parametrach jakiś czas temu – dodał.

– Oferta z całą pewnością przyczyni się do poprawy wyników sprzedaży Neostrady – uważa Paweł Puchalski, szef analiz w DM BZ WBK. Sądzi, że obniżki nie wpłyną negatywnie na wyniki TP, bo oferta będzie tak skonstruowana, by zachęcać klientów niższych przepustowości do korzystania z wyższych, nieco droższych.

Od kilku kwartałów liczba klientów Neostrady spadała. Na koniec marca korzystało z niej 2,04 mln użytkowników. We wrześniu ubiegłego roku było ich o 60 tys. więcej. Od tamtego czasu operatorom w Polsce przybyło blisko 300 tys. abonentów.

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją