Drugie półrocze ma przynieść ożywienie

W drugim kwartale 2010 r. w Polsce przybyło 91 tys. abonentów stacjonarnego Internetu, a w całym półroczu 224 tys. – wynika z danych Telekomunikacji Polskiej.

Publikacja: 09.08.2010 08:40

Drugie półrocze ma przynieść ożywienie

Foto: GG Parkiet

Przyrosty te oznaczają, że rynek rozwija się wolno, wolniej niż rok temu. W drugim kwartale 2009 r. przybyło operatorom o 10 tys., a w półroczu o 33 tys. więcej użytkowników dostępu do sieci niż teraz.

Druga połowa bieżącego roku ma przynieść zmianę na lepsze. Udział w przyspieszeniu rynku obiecała Telekomunikacja Polska. Ma w tym pomóc obniżka cen najpopularniejszej usługi o prędkości do 2 Mb/s – deklaruje zarząd TP.

Jej konkurenci są sceptyczni. Przedstawiciele Netii sądzą, że w całym 2010 r. rynek stacjonarnego Internetu urośnie w tempie podobnym do tego z 2009 r. Wtedy liczba gospodarstw domowych z dostępem do niego powiększyła się o niecałe 0,5 mln.

Netia – zgodnie ze swoją strategią – była liderem pod względem tempa rozwoju bazy klientów w minionym kwartale, choć okres ten był dla niej dużo gorszy niż pierwsze trzy miesiące roku. Spółka przyłączyła 20,1 tys. klientów usługi (netto, czyli już po odliczeniu rezygnacji) i na koniec czerwca miała ich blisko 624 tys. Pod względem liczby abonentów Netia nadal odstaje od Telekomunikacji, która ma ich ponad 2 mln. Jednak w przeciwieństwie do giganta udziały rynkowe Netii stopniowo się zwiększają.

Na koniec czerwca wynosiły około 10 proc. (sama Netia podaje 10,7 proc., bo ostrożniej niż TP szacuje wielkość rynku). W tym samym czasie kawałek tortu TP zmniejszył się do 36 proc. z 36,5 proc. w marcu i z 39 proc. w czerwcu ubiegłego roku.

Nie bez znaczenia jest fakt, że alternatywny operator wykorzystuje do zdobywania abonentów sieć TP, od której kupuje hurtowo usługi. Na 624 tys. abonentów Internetu w czerwcu aż 63 proc. podłączonych było właśnie w ten sposób.

Trzecie miejsce na rynku stacjonarnego Internetu po TP i Netii zajmuje sieć kablowa UPC z ponad 485 tys. klientów. W końcu czerwca jej udział można szacować więc na 7,7 proc. Daleko za UPC jest drugi największy operator alternatywny – Telefonia Dialog (należy w 100 proc. do KGHM Polska Miedź). Jak wynika z naszych informacji, Dialog nie powiększył bazy abonentów internetowej usługi i na koniec czerwca – podobnie jak w marcu – miał ich 156 tys. Operator nadal nie obrał wyraźnej strategii co do korzystania z sieci TP. Tłumacząc wcześniej ubytki klientów usługi, zarząd wskazywał, że waha się, czy rozwijać tę współpracę.

Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował
Technologie
Prześwietlamy fuzje i przejęcia w sektorze IT. Jakie ciekawe trendy widać?