Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył wczoraj 113 mln zł kary na czterech operatorów komórkowych: Centertel (Orange, z grupy TP), Polkomtel (Plus), Polską Telefonię Cyfrową (T-Mobile) oraz P4 (Play). To efekt postępowania trwającego od 2009 r., w efekcie którego urząd stwierdził zmowę przeciwko spółce Info-TV-FM (ITF). Firma ta przez trzy lata próbowała?wprowadzić na rynek usługę telewizji mobilnej. Bezskutecznie. W reakcji na informację o karze o 27,2 proc., do 0,42 zł, wzrósł kurs NFI Magna Polonia, który jest właścicielem ITF.
ITF w maju 2009 r. wygrała w przetargu rozpisanym przez państwo częstotliwości radiowe potrzebne do świadczenia hurtowej usługi telewizji mobilnej. Pokonała (także dzięki kwocie) konsorcjum Mobile TV utworzone przez gigantów.
Problem polegał na tym, że aby produkt ITF??mógł trafić do konsumentów, potrzebna była współpraca dużych sieci. Te zadeklarowały jednak m.in., że oferta Info-TV-FM nie jest dla nich atrakcyjna z biznesowego punktu widzenia. Zdaniem przedstawicieli UOKiK działania operatorów mobilnych nie były przypadkowe.
– Kartel polegał na tym, że operatorzy ustalili między sobą sposób zachowania wobec operatora Info-TV-FM, w tym m.in. sposób kwestionowania jego oferty oraz działania PR – wyjaśniła Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.
Według UOKiK rozmowy z Info-TV-FM każdy z operatorów powinien prowadzić oddzielnie. Krasnodębska-Tomkiel podkreślała, że nie można tłumaczyć ich jednolitego podejścia tym, iż byli oni jednocześnie udziałowcami spółki Mobile TV, na której powstanie zgodził się UOKiK. – Spółka ta została powołana w konkretnym celu: aby wystartować w przetargu. Po jego przegraniu straciła rację bytu – mówiła.