Badania przedkliniczne nad kardioznacznikem, przeznaczonym do badań serca metodą Tomografii Pozytonowej (PET), były prowadzone w ramach współpracy z firmą Hadasit Medical Resarch & Development. Wykonywane były równolegle w Polsce, Niemczech oraz Izraelu i obejmują wyniki badań przedklinicznych przeprowadzonych z udziałem preparatu ammonium salt. To jako kolejny etap rozwoju prac nad innowacyjnym znacznikiem do diagnozowania choroby wieńcowej i oceny perfuzji mięśnia sercowego metodą PET.
Wyniki badań toksykologicznych oraz dozymetrii potwierdziły wcześniejsze założenia braku działań szkodliwych. W badaniach przedklinicznych kardioznacznik był dobrze tolerowany. Badania potwierdziły również wizualizację perfuzji mięśnia sercowego w regionach zainteresowania.
- Za nami pierwszy kamień milowy projektu badawczego nad radiofarmaceutykiem kardiologicznym. Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętych rezultatów. Uzyskane dane potwierdzają potencjał technologii PET do diagnozowania i oceny choroby naczyń wieńcowych. Wierzymy, że nasze produkty nowej generacji do obrazowania medycznego skutecznie zapewnią lekarzom lepsze, nieinwazyjne i efektywne ekonomicznie możliwości, które pozwolą najwłaściwiej zarządzać diagnostyką i leczeniem chorób układu krążenia – mówi Cezary Kozanecki, prezes Synektika.
Podkreśla, że na mocy podpisanej w listopadzie 2013 r. umowy z Hadasit, Synektik posiada już licencję na produkcję i wprowadzenie tego znacznika do międzynarodowego obrotu. - Osiągnięty pozytywny wynik badań przedklinicznych umożliwi rozpoczęcie następnego kroku, jakim jest pierwsza faza badań klinicznych, które są konieczne w procesie rejestracji farmaceutyku zarówno w Europejskiej Agencji Leków (EMA) a także w jej amerykańskim odpowiedniku, jakim jest Agencja Żywności i Leków (FDA) - dodaje.
Kozanecki zaznacza, że celem Synektika jest rozpoczęcie samodzielnej produkcji i sprzedaży radiofarmaceutyku na całym świecie. - Innowacyjność znacznika ammonium salt oraz rosnące zapotrzebowanie na efektywne kosztowo metody diagnostyki kardiologicznej pozwalają szacować, że w perspektywie kilku lat Synektik może stać się znaczącym na międzynarodowym rynku radioznaczników podmiotem - dodaje