W ten sposób odniósł się do kwestii, którą opisaliśmy w zeszłym tygodniu w „Parkiecie". Urząd Komunikacji Elektronicznej idzie za ciosem. W 2014 r. zwolnił Orange z obowiązku udostępniania infrastruktury dostępu do internetu w 76 gminach (w tzw. modelu BSA), a w tym roku chce zastosować podobne podejście w 20 gminach, gdzie telekom do tej pory musiał udostępniać łącze na potrzeby usług pakietowych (LLU). Szczegółów planowanej deregulacji jeszcze nie znamy. Wiadomo jednak, że UKE chce ją przeprowadzić relatywnie szybko. Prace trwały od jesieni.
Netia w modelu LLU obsługuje około 130 tys. abonentów. Według szacunków analityków uzyskuje w ten sposób około 120 mln zł przychodów rocznie (7–8 proc. łącznych obrotów firmy).
Tomasz Szopa, pytany, czy telekom chciałby zastąpić decyzje regulacyjne dotyczące kooperacji z Orange umową komercyjną, powiedział: – Na rozmowę na ten temat jest jeszcze za wcześnie.
W niedawnym wywiadzie dla „Parkietu" przyznawał, że Netia i Orange prowadzą rozmowy o przyszłej współpracy. Ale szczegółów nie zdradził.
Zarówno dawny monopolista, jak i Netia przygotowują się do ogłoszenia nowych strategii.