Orange Polska: Mniej ryzykowne inwestycje w sieć

Urząd Komunikacji Elektronicznej zamierza zwolnić Orange Polska z obowiązku udostępniania sieci NGA (od 30 Mb/s w górę), w tym światłowodowych, w budynkach i ich bezpośrednim sąsiedztwie w 255 gminach w kraju, w tym w największych i średnich miastach.

Publikacja: 30.06.2016 06:00

W gminach tych – według wyliczeń regulatora – w grudniu 2014 r. Orange Polska miał niewielki udział w rynku szerokopasmowego szybkiego dostępu do internetu.

Zmianę zakłada poddany 30-dniowym konsultacjom poprawiony projekt decyzji prezes UKE Magdaleny Gaj w sprawie regulowania dostępu do sieci Orange w modelu LLU (lokalnej pętli abonenckiej). Z modelu tego korzystała przez lata Netia, która dziś koncentruje się na zdobywaniu klientów własnej infrastruktury.

Pierwotnie UKE chciał zwolnić Orange z obowiązku udostępniania sieci w modelu LLU w 26 gminach. Po konsultacjach z branżą i dodatkowej analizie rynku regulator proponuje zmianę zakresu decyzji.

Najważniejsza wydaje się właśnie zmiana dotycząca hurtowego dostępu do szybkiej sieci, w tym rozbudowywanej przez Orange kosztem 2,2 mld zł sieci FTTH. Zgodnie z propozycją w 255 gminach telekom będzie musiał udostępniać konkurencji tylko studzienki i stosować rachunkowość regulacyjną.

Na ile docelowo lista UKE z „uwolnionymi" gminami pokryje się z obszarami inwestycji światłowodowych Orange, na razie nie wiemy (telekom upublicznia informacje o kolejnych miastach stopniowo), ale już widać, że mają część wspólną. Na liście UKE są m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Trójmiasto i Szczecin oraz wiele innych miast.

Orange w drugiej połowie br. chce zacząć inwestycje w 33 miastach, a trwają one już w 26, w tym także w wymienionych.

UKE wierzy, że deregulując Orange Polska, stymuluje inwestycje w szybkie łącza.

Głównym konkurentem, z którym telekom chce walczyć o klientów, są telewizje kablowe, które jednak nie planują budowy sieci optycznych na masową skalę.

Jak do tej pory zasięg sieci FTTH Orange Polska to 1 mln gospodarstw domowych. W 2018 r. ma urosnąć do 3,5 mln. Liczbę abonentów podpiętych do sieci można szacować na razie na około 40 tys.

Technologie
Firmy robią zbyt mało, by stawić opór hakerom
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie