W najbliższych tygodniach powinny zapaść decyzje amerykańskich sądów w sprawie przejęcia firmy Medi-Lynx przez Medicalgorithmics oraz prawidłowości współpracy AMI Monitoring z polskim producentem urządzenia do zdalnego monitorowania pracy serca. Według analityków pozytywne dla spółki decyzje wpłyną na znaczny wzrost kursu akcji.
Odzyskać pieniądze
Według Marka Dziubińskiego, prezesa Medicalgorithmics, sprawy powinny się zakończyć po myśli spółki. Wówczas firma będzie się ubiegała o odzyskanie pieniędzy, które zostały wydane na obsługę prawną. W I kwartale na ten cel przeznaczono aż 12,67 mln zł. W II kwartale koszty te powinny być zdecydowanie niższe. – Spodziewam się, że w przypadku wydania pozytywnych decyzji przez amerykańskie sądy kurs akcji mocno poszybuje w górę. Myślę, że byłyby to wyraźnie dwucyfrowe zwyżki. Decyzja jednak jeszcze nie zapadła, dlatego jest to obecnie spółka dla inwestorów, którzy lubią spore ryzyko i są w stanie szybko kupić i sprzedać akcje – mówi Sobiesław Kozłowski, szef analityków Raiffeisen Brokers. W podobnym tonie wypowiada się Michał Czerwiński, analityk Trigon DM. – W przypadku sprzyjających decyzji amerykańskich sądów reakcja inwestorów na pewno będzie pozytywna. Trudno jest jednak przewidzieć, czy akcje będą drożały o 5 proc., 10 proc. czy 20 proc. Wygrane w sporach są ważne, ponieważ spółka będzie mogła domagać się zwrotu poniesionych kosztów. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu uda się odzyskać pieniądze – mówi.
Poprawiające się wyniki
W I kwartale, ze względu na wysokie koszty prawne, spółka miała prawie 6 mln zł straty netto. Jakich wyników inwestorzy mogą się spodziewać za II kwartał? – Wyniki za ten okres będą bardzo ciekawe, ponieważ będzie to pierwszy kwartał, w którym Medicalgorithmics w pełni konsoliduje Medi-Lynxa – mówi Czerwiński. Zauważa, że wyniki w tym czasie będą zaburzały jeszcze koszty prawne. – Dopiero rezultaty w III i IV kwartale będą pokazywały w pełni możliwości spółki po przejęciu amerykańskiego dystrybutora – dodaje analityk. Wyniki za II kwartał zostaną opublikowane 31 sierpnia.