To dobra wiadomość dla takich dostawców jak SAP czy Comarch. Ten pierwszy ma w Polsce największe udziały rynkowe, natomiast drugi jest niekwestionowanym liderem wśród firm krajowych.
Według ostrożnych szacunków rynek usług SAP w Polsce jest wart ponad 1 mld zł. Największym partnerem wdrożeniowym SAP jest Accenture. Zespół dedykowany tej firmie liczy w Polsce ponad 170 osób. Accenture podkreśla, że w ostatnich latach rola naszego kraju w realizowaniu projektów dla globalnych klientów wyraźnie wzrosła. Dlatego też polski zespół rośnie szybciej niż średnia w skali całego Accenture. W bieżącym roku obrotowym (2015/2016) powiększył się o ponad 20 proc., a w kolejnym planowane jest zwiększenie zatrudnienia o dodatkowe 30 proc.
W 2016 r. akcje większości spółek informatycznych notowanych na GPW radzą sobie lepiej niż rynek. Wspomniany już Comarch zyskał ponad 30 proc. Mimo realizowanych inwestycji i zastoju w segmencie publicznym krakowska spółka pokazuje całkiem dobre wyniki finansowe i zdobywa nowe kontrakty. Niedawno pochwaliła się umową z Ministerstwem Finansów na wdrożenie oraz utrzymanie systemu ERP. Planowany termin zakończenia prac to czerwiec 2017 r.
Na rynku ERP działa też giełdowy Macrologic, który jesienią ma ujawnić swój nowy produkt. Obecnie z rozwiązań tej spółki korzysta ponad 1,6 tys. podmiotów. Rocznie w rozwój swoich produktów inwestuje ona około 10 proc. przychodów, czyli około 5 mln zł. Jej kurs w ostatnich tygodniach utrzymuje się na stabilnym poziomie. Natomiast o ponad jedną czwartą zdrożały już akcje innego giełdowego dostawcy systemów ERP, Asseco Business Solutions, który swoją ofertę kieruje przede wszystkim do dużych i średnich przedsiębiorstw. Jest jednym z faworytów analityków w branży IT z uwagi na czytelny model biznesowy i wysoką dywidendę. 3 sierpnia opublikuje raport półroczny.
Dla wspomnianych już firm dużą szansą, ale również wyzwaniem (z uwagi na krótki czas na przygotowanie systemów) były zmiany związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Począwszy od 1 lipca wszystkie duże przedsiębiorstwa muszą udostępniać Urzędowi Skarbowemu szczegółowe dane finansowo-księgowe w tym formacie. Nowe przepisy wprowadzają też obowiązek przesyłania ewidencji VAT przez małych i średnich przedsiębiorców od 2017 r., a dla mikroprzedsiębiorstw od 2018 r.