Brakuje dokładnych danych od części operatorów, ale nie jest wykluczone, że technologia kablówek (HFC) jest już w Polsce najszerzej stosowaną technologią szerokopasmowego dostępu.
Najszybciej statystyki klientów dostępu powiększał największy w kraju operator telewizji kablowej: UPC Polska. Pozyskał przez trzy miesiące nieco ponad 13 tys. abonentów szerokopasmowego dostępu i zakończył kwartał z 1,08 mln użytkowników stacjonarnego internetu.
Właściciel UPC – amerykański Liberty Global – podkreśla w sprawozdaniu półrocznym, że jest to największy wzrost, jaki zanotowali operatorzy z tej grupy działający w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Według Michała Fury, rzecznika UPC Polska, przyrost ma charakter organiczny. M.in. dzięki coraz większej bazie abonentów internetu, ale też za sprawą stopniowego podnoszenia cen starszym stażem użytkownikom, przychody UPC rosną. W I półroczu br. wynosiły 767 mln zł, o 2,3 proc. więcej niż przed rokiem i tylko o 10 mln zł mniej niż Grupy Netii. Giełdowy telekom był od lat drugim pod względem przychodów telekomem stacjonarnym. Jeśli trendy się nie zmienią, z końcem roku UPC może zepchnąć Netię na trzecie miejsce.
Zwyżki w segmencie stacjonarnego internetu odnotował także drugi pod względem liczby abonentów operator telewizji kablowej: gdyńska grupa Vectra. Z danych, które nam udostępniono, wynika, że miała ona w czerwcu nieco ponad 545 tys. abonentów stacjonarnego dostępu, czyli o 7,4 tys. więcej niż w marcu.