We wtorek agencja Reutera poinformowała, że wśród propozycji Komisji Europejskiej znajdzie się zapis mówiący o koordynowanej dystrybucji radiowego spektrum (częstotliwości dla usług telekomunikacyjnych i multimedialnych). Zgodnie z nowym planem KE, do którego dotarła agencja, rezerwacja częstotliwości obowiązywać miałyby przynajmniej 25 lat. Dla porównania, wydane w tym roku operatorom komórkowym w Polsce rezerwacje ważne są przez 15 lat. Bruksela miałaby przy tym możliwość ingerowania w warunki ich przydziału, w tym – oprócz zapadalności rezerwacji – także w zasady współdzielenia pasma.
25 lat miałyby obowiązywać rezerwacje częstotliwości przyznawane przez unijnego regulatora.
Plan KE przewiduje także dobrowolną możliwość organizacji międzynarodowych aukcji częstotliwości i wydawanie rezerwacji pasma dla wielu krajów.
Celem nowych zasad jest stymulacja inwestycji. Operatorzy korzystający z wieloletnich rezerwacji, dzięki zagwarantowanej w ten sposób stabilności biznesu i przewidywalności rozwoju rynku, mieliby z większym animuszem inwestować w infrastrukturę telekomunikacyjną.
Nowy pakiet zasad dla rynku cyfrowego miałby zostać przyjęty do 2018 r. Wymagać będzie przy tym uzgodnień z rządami, a więc jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze się zmieni.