Nowe centrum ma świadczyć usługi klientom korporacyjnym i indywidualnym oraz małym i średnim firmom. Qumak zapowiada również rozwój własnych produktów. Jednym z nich jest symulator lokomotywy, który zostanie zaprezentowany we wrześniu na największych targach transportu szynowego na świecie Innotrans 2016.
Na razie wysoki udział w przychodach Qumaka ma sektor publiczny. W ostatnich tygodniach głośno jest o sporze spółki z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej. Ten ostatni odstąpił od finalnego etapu wdrożenia informatycznego systemu osłony kraju, zarzucając spółce opóźnienie. Zamiast niej wybrał jej podwykonawcę, firmę GIS Partner.
Qumaka ta decyzja oburzyła, złożył nawet wniosek o upadłość GIS Partner i podkreślał, że KZGW udzieliła zlecenia w trybie z wolnej ręki, rażąco naruszając przepisy. Odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej, a ta przyznała mu teraz rację.
– Rozstrzygnięcie KIO nie wpływa na dalsze czynności zmierzające do wyegzekwowania naszych praw wobec złożenia przez KZGW oświadczenia o odstąpieniu od realizacji V etapu projektu – podkreśla jednak zarząd Qumaka.
Dlatego zamierza podjąć dalsze kroki prawne. Twierdzi, że w momencie odstąpienia przez KZGW od realizacji umowy system był już gotowy, a jedynym warunkiem zakończenia prac była współpraca zamawiającego. Zapytaliśmy KZGW, jakie kroki podejmie w związku z decyzją KIO.