Nie wszystkie się jeszcze zakończyły. W sumie na ten rok poznańska spółka zaplanowała wydatki rzędu 1,5 mln zł, w tym na rozbudowę budynku data center, modernizację biura, zakup urządzeń i środków transportu.

Udział usług w przychodach wzrósł w I półroczu rok do roku o 8 pkt proc. i wyniósł 56 proc. Marża ze sprzedaży w tym segmencie spadła o 1 pkt proc., do 25 proc. Za pozostałe 44 proc. przychodów odpowiada sprzedaż towarów i materiałów. To o 8 pkt proc. mniej niż rok temu. Natomiast rentowność wzrosła tu o 4 pkt proc., do 9 proc.

Zarząd, powołując się na badania PMR, podkreśla jednak, że przedsiębiorstwa nadal szukają oszczędności i regułą jest wydłużanie cyklu życia sprzętu IT. Średni czas używania komputerów stacjonarnych w dużych przedsiębiorstwach wynosi pięć lat. W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat udział firm, które wymieniają desktopy po okresie dłuższym niż sześć lat, wzrósł o 18 pkt proc. Z kolei z laptopów korzysta się teraz średnio przez okres trzech–pięciu lat.

W 2015 r. krajowy rynek IT zanotował 4-proc. zwyżkę i na ten rok firma PMR przewiduje podobną dynamikę. Natomiast kilkakrotnie szybciej rośnie segment data center. W 2015 r. zanotował 15-proc. wzrost, a powierzchnia centrów danych zwiększyła się o ponad 10 tys. metrów. Biorąc pod uwagę te trendy, Talex planuje dalej koncentrować działalność na outsourcingu usług informatycznych, świadczeniu usług integracyjnych oraz produkcji oprogramowania. Obecnie zatrudnia prawie 350 pracowników.

Od początku 2016 r. akcje spółki podrożały o blisko jedną trzecią. Wchodzi ona w skład indeksu WIG-Informatyka, ale z zaledwie 0,14-proc. udziałem. Wskaźnik w tym roku zanotował 26-proc. wzrost w dużej mierze dzięki mocnym zwyżkom CD Projektu. Producent „Wiedźmina" jest drugim co do wartości pakietu podmiotem w indeksie. Od początku roku jego akcje podrożały o 85 proc. Z kolei kurs Asseco Poland – czyli największej spółki w indeksie – wynosi niemal tyle samo co na początku roku.