Pierwsze miesiące 2017 r. na rynku gier zapowiadają się bardzo ciekawie. Pod koniec stycznia zaplanowano premierę „Snipera 3" autorstwa CI Games, natomiast na przełomie I i II kwartału na rynek trafi gra „Get Even", nad którą pracuje The Farm 51. Powstaje we współpracy z Namco Bandai.
Będą spotkania
– Do końca roku planujemy zorganizować spotkanie dla rynku kapitałowego, w którym będą uczestniczyć przedstawiciele wydawcy – zapowiada Łukasz Rosiński, wiceprezes The Farm 51. Dodaje, że podczas spotkania podsumowane zostaną efekty pierwszego pokazu „Get Even", a wydawca ujawni, jakie ma oczekiwania wobec tej gry. Zapewne są one spore, zważywszy na ciepły odbiór gry na targach. Dostała m.in. nagrodę Niespodzianka Gamescom przyznawaną przez największy portal o grach we Francji. – Aktualnie rozważane jest wydanie „Get Even" w wersji japońskojęzycznej, co grom z gatunku first person shooter albo first person action, jak wewnętrznie nazywamy „Get Even", zdarza się raczej rzadko – mówi Rosiński. Podkreśla, że Azja jest bardzo wymagającym rynkiem dla producentów gier.
Natomiast wśród inwestorów nie widać gorączkowego oczekiwania na premierę. Wręcz przeciwnie: kurs akcji w ostatnich tygodniach systematycznie spada.
Nadchodzi czas VR
The Farm 51 realizuje też inne projekty. Złożyło w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dwa wnioski o dofinansowanie. Na razie oba przeszły formalną fazę oceny. Pierwszy dotyczy prac badawczo-rozwojowych związanych z tworzeniem realistycznej grafiki 3D, m.in. na potrzeby aplikacji wirtualnej rzeczywistości (VR). – Natomiast bardzo ciekawym tematem drugiego projektu jest opracowanie prototypu interaktywnego symulatora pola walki, bazującego na doświadczeniach The Farm 51 wyniesionych ze współpracy z przemysłem zbrojeniowym – mówi Rosiński. Jego zdaniem warto inwestować w segment VR i z nim właśnie związane są plany dotyczące notowanej na NewConnect spółki Your Image (obecnie w KRS jest wniosek o zmianę nazwy na VARSAV VR). Jako podmiot nieprowadzący działalności operacyjnej została przejęta przez Rosińskiego i grono inwestorów, którzy współpracują z nim od kilku lat.
Rosiński wyjaśnia, że pomysł na fundusz, który będzie inwestował w projekty VR, zrodził się z wielu rozmów odbytych ze start-upami, które podobnie jak The Farm 51 również chcą wykorzystać potencjał rynku gier i aplikacji wirtualnej rzeczywistości. Fundusz zakłada inwestycje w jeden podmiot rzędu 300–500 tys zł. Część projektów będzie realizowana we współpracy z Reality51 (należy do The Farm 51), chodzi tu między innymi o usługę skanowania ludzi i pomieszczeń. Rozważana jest także możliwość współpracy przy jednym z projektów na zasadzie outsourcingu produkcji całej gry, który mógłby być realizowany przez Reality51.