Kolejny etap konwergentnej strategii Orange Polska

Władze telekomu zaczynają w nowy sposób mówić o strategii. Do tej pory konwergencja oznaczała sprzedaż usług w pakiecie. Dziś już także przenikanie się technologii.

Aktualizacja: 06.02.2017 14:08 Publikacja: 07.11.2016 05:04

Kolejny etap konwergentnej strategii Orange Polska

Foto: GG Parkiet

Nowe technologie pozwalają operatorom telekomunikacyjnym oferować usługi głosowe na styku sieci mobilnych i stacjonarnych. To szansa dla właściciela obu typów infrastruktury – Orange Polska. Ale nie tylko dla niego.

Trudny niepodstawowy biznes

– Konwergencja to oferowanie pakietu różnych usług przez jednego dostawcę. Moim zdaniem takie podejście niesie ze sobą wartość zarówno dla klientów, jak i firmy – mówił, obejmując stanowisko prezesa Orange Polska, Jean Francois Fallacher i kilka razy powtórzył, że w tak rozumianą konwergencję mocno wierzy.

Nie tylko zresztą on, bo Grupa Cyfrowy Polsat ma analogiczną strategię: sprzedać jednej osobie czy gospodarstwu domowemu jak najwięcej, i to najlepiej w formule abonamentu.

Zarówno Orange, jak i Cyfrowy Polsat (a poza GPW T-Mobile Polska) wyszły już jakiś czas temu poza własny biznes i proponują użytkownikom usługi bankowości, energii czy urządzenia RTV/AGD lub tzw. inteligentnego domu. Do tej pory znane były dane części telekomów (nie ujawnia ich Plus) o sprzedaży usług bankowych.

W czwartek Orange podzielił się jednak danymi o sprzedaży usług Orange Energia czy zestawów dla inteligentnego domu. Jak się okazuje, z oferty Orange Energia korzysta po 1,5 roku od startu 15 tys. abonentów. – To jeszcze jeden kanał sprzedaży, który nie stanowi i nie będzie stanowił znaczącego źródła przychodów telekomu. Nie rezygnowałbym jednak z niego, chociażby dlatego, że sprzedawany jest z marżą – mówi Paweł Puchalski, szef analityków w DM BZ WBK.

Nowe technologie, nowy rozdział

Innowacje techniczne, które wprowadzają operatorzy telekomunikacyjni, sprawiają jednak, że słowo „konwergencja" zaczyna właśnie przyjmować znaczenie nadawane mu przez inżynierów. – Konwergencja to świadczenie gospodarstwom domowym usług za pomocą technologii mobilnej i stacjonarnej – mówił w czwartek w Londynie podczas Orange Europe Day Gervais Pellissier, wiceprezes francuskiej grupy.

W Polsce przejawem technologicznego podejścia jest usługa WiFi Calling wprowadzona komercyjnie przez P4 (Play). Poprawia ona zasięg sieci komórkowej w tych częściach budynku, gdzie nie ma zasięgu radiowego łącza. Rozwiązanie testują Grupa Cyfrowy Polsat oraz T-Mobile Polska (w sieci komercyjnej). Aby zmiana technologii w trakcie rozmowy nie była uciążliwa dla użytkownika, telekomy muszą zadbać jeszcze o to, aby uruchomić usługi głosowe w sieci LTE (tzw. VoLTE).

Orange Polska już to zrobił i teraz przygotowuje się do kolejnego ruchu. T-Mobile zaś zamierza jednocześnie udostępnić i WiFi Calling, i VoLTE.

Pellissier i Fallacher odpowiadali w czwartek także na pytania o sensowność inwestycji w światłowody. Odpowiedź nie była łatwa. Pellissier przyznawał, że telekom chciałby być postrzegany jako atrakcyjna inwestycja w długim terminie.

Zwracał uwagę, że częstotliwości radiowe także są nabywane na długi czas. Prezes Orange Polska przypomniał zaś, że firma chce się posiłkować środkami unijnymi.

[email protected]

IT
Technologie
XTPL rozwija biznes, ale wolniej niż zakładał rynek
Technologie
Drugie półrocze przyniesie ożywienie na rynku VC. A symptomy już widać
Technologie
Prezes UKE: Deregulacja Orange może przynieść wzrost inwestycji
Technologie
ChatGPT wchodzi w e-handel. Analityk przewiduje: udział Allegro może słabnąć
Technologie
Deregulacja: UKE chce zdjąć ostatnie obowiązki Orange Polska na rynku internetu
Technologie
Emocji w grach w drugim półroczu nie zabraknie