To właśnie one stały się bezpośrednią przyczyną kłopotów Actionu, który musiał rozpocząć postępowanie sanacyjne. Natomiast od tych problemów odcina się ABC Data, która w środę po południu poinformowała o pozytywnym wyniku kontroli skarbowej. Dotyczyła podatku VAT za wrzesień 2012 r.
Urzędnicy z Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego umorzyli postępowanie w całości, uznając za prawidłowe rozliczenia spółki w badanym okresie. ABC Data podkreśla, że przeprowadziła wtedy w sumie ponad 71 tys. transakcji. Żadna nie została zakwestionowana przez kontrolerów. Zarząd ocenia, że to bardzo ważna informacja dla wszystkich partnerów firmy – akcjonariuszy, banków, ubezpieczycieli, producentów i klientów, potwierdzająca, że wszelkie spekulacje na temat spółki były nieuzasadnione.
W ciągu dnia jej notowania świeciły na czerwono. Komunikat trafił na rynek jeszcze przed zamknięciem sesji i sprawił, że kurs poszybował. Przed godz. 17 za jedną akcję trzeba było zapłacić ponad 2 zł, co oznacza ponad 10-proc. zwyżkę.
Branża dystrybucji IT boryka się nie tylko z kłopotami podatkowymi. Już od dłuższego czasu daje się obserwować mocną presję na marże, co ma odzwierciedlenie również w wynikach giełdowych spółek. Niewykluczone, że w przyszłości presja ta będzie jeszcze większa z uwagi na rozpychającą się na rynku konkurencję z zagranicy. To właśnie ona – razem z AB i ABC Datą – przejmuje udziały po grupie Action. Ta ostatnia zaznacza, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Liczy na porozumienie z wierzycielami i odbudowanie swojej pozycji rynkowej. W tej pierwszej kwestii analitycy nie chcą się wypowiadać, natomiast co do drugiej nie ukrywają swojego sceptycyzmu.
Jednocześnie widać, że branża dystrybucji IT nie czeka biernie na poprawę koniunktury. Stara się ciąć koszty i poszerza ofertę. ABC Data właśnie pochwaliła się zwiększeniem w listopadzie sprzedaży smartfonów Xiaomi o 20 proc. w porównaniu z październikiem. kmk