IDTechEx, niezależna brytyjska firma badawcza, przeprowadziła wśród firm i ośrodków badawczych działających w branży elektroniki drukowanej na całym świecie badanie dotyczące technologii XTPL. Wyniki pokazują skalę zainteresowania wynalazkiem polskiej firmy – blisko 79 proc. respondentów widzi możliwe zastosowania tej technologii w światowej branży elektroniki drukowanej, a prawie 58 proc. deklaruje, iż jest zainteresowanych wykorzystaniem jej w swojej organizacji.

– Tak duże zainteresowanie rynku i wysoka ocena naszej technologii pokazują, jak ogromną mamy szansę na zaistnienie w branży elektroniki drukowanej – twierdzi Filip Granek, prezes XTPL. – Rynek jest otwarty na przetestowanie i zastosowanie naszej metody druku nanomateriałów, a ponad połowa ankietowanych firm deklaruje gotowość wykorzystania rozwiązania XTPL w swoich pracach. W niedługim czasie centrom i instytutom R&D udostępnimy naszą drukarkę laboratoryjną oraz nanotusze, które pozwolą uzyskiwać ultracienkie linie przewodzące i testować je do różnych zastosowań – zapowiada Granek.

Rynek elektroniki drukowanej znajduje się wciąż w fazie początkowego rozwoju, ale ma spory potencjał wzrostu. Z raportu „Printed, Flexible and Organic Electronics 2015–2025" wynika, że średni roczny wzrost w latach 2015–2025 osiągnie 8,6 proc. IDTechEx szacuje, że jego wartość wzrośnie z 29 mld dolarów w 2016 r. do 70 mld dolarów w 2026 r.

XTPL jest w trakcie oferty publicznej. Zgodnie z har­monogramem 3 lipca ma nastąpić publikacja ceny emisyjnej, natomiast przyjmowanie zapisów potrwa od 4 do 7 lipca. Wartość IPO może sięgnąć 10 mln zł. paan