Dodatkowo, Asseco Data Systems będzie udostępniało tam serwery ze swojego centrum danych w modelu usługowym. To jeden z pierwszych projektów w obszarze opieki zdrowotnej, gdzie placówka nie opiera informatyzacji na własnych serwerach.

Zdaniem ekspertów właśnie w tym kierunku będą zmierzały zmiany w infrastrukturze IT w ochronie zdrowia. Eliminuje to konieczność zakupu serwerów, ponieważ dzięki chmurze obliczeniowej można elastycznie skalować używane zasoby w miarę uruchamiania kolejnych jednostek szpitala.

Asseco jest liderem na krajowym rynku IT dla opieki zdrowotnej i producentem autorskich rozwiązań, z których korzysta ponad 450 szpitali w Polsce. Ma apetyt, by mocniej wyjść na zagraniczne rynki. Niedawno poinformowało o nawiązaniu współpracy ze spółką MEDI-system, która jest częścią międzynarodowej grupy Orpea, posiadającej sieć ponad 700 placówek w 10 krajach Europy.

W środę akcje Asseco taniały o niespełna 1 proc., do 44,22 zł. Inwestorzy czekali na raport za I półrocze, który miał trafić na rynek wieczorem. Z kolei wcześniej grupa poinformowała o sprzedaży 4 proc. udziałów w zależnej spółce Formula Systems za 73,6 mln zł. To finalizacja transakcji, która zaczęła się na początku sierpnia. kmk