Oznacza to poprawę w rankingu i wzrost tego odsetka na przestrzeni dwóch lat (badanie objęło Polskę w lutym 2016 r.) o prawie 400 proc., ale nadal nasz wynik jest dużo słabszy niż średnia dla 28 państw Unii Europejskiej.
Co ciekawe za Polską plasują się takie kraje jak Niemcy, Włochy, Austria, czy Czechy, choć w przypadku Włoch oznacza to nominalną wyższą liczbę abonentów światłowodu ze względu na rozmiary kraju.
Tym razem rynek polski znalazł się też wśród 18 państw (czyli wśród 12 państw dla Unii Europejskiej), których zasięg światłowodu jest wyższy niż 2 mln gospodarstw domowych.
Widać, że w ubiegłym roku rośliśmy pod tym względem dużo szybciej niż inne kraje (liczba domów z dostępem do technologii urosła o 46 proc., podczas gdy np. w Niemczech czy Włoszech o 13 proc.).
Zdaniem autorów raportu, to dowód na to, że zainteresowanie technologią jest coraz większe. Z przedstawionych danych wynika też, że grupą podmiotów, które mocno na nią postawiły są firmy prywatne, głównie tzw. operatorzy alternatywni, ale również tzw. zasiedziali (byli operatorzy narodowi).