Idą nowe przepisy dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce

Senat na chwilę uratował prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i aukcję 5G przed ingerencją rządu. Sejm odrzuci poprawki – uważa minister i szef Kancelarii Premiera.

Publikacja: 13.05.2020 05:15

Idą nowe przepisy dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce

Foto: AFP

We wtorek senatorowie zasiadający w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zajmowali się poprawkami do tzw. tarczy 3.0, w tym dotyczącymi rynku telekomunikacyjnego. Przyjęli praktycznie wszystkie poprawki eliminujące zapisy niezwiązane bezpośrednio z epidemią.

Poprawki na chwilę

Poprawką nr 17 skreślono przepisy modyfikujące sposób powołania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz poselską wrzutkę skracającą kadencję obecnego prezesa urzędu Marcin Cichego (skreślenie w art. 14 pkt 11 oraz skreślenie art. 62 ustawy).

Poprawką nr 34 skreślono art. 35, usuwając proponowane przez rząd zmiany w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Polegają one na tym, że tzw. kolegium ds. cyberbezpieczeństwa ma opiniować zapisy dotyczące bezpieczeństwa sieci zaproponowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej i wprowadzone do treści rezerwacji częstotliwości wygranych w aukcji.

Obecna w Senacie wiceminister cyfryzacji Wanda Buk powtórzyła, że zawieszona aukcja pasma 3,6 GHz (tzw. aukcja 5G) musi być niezwłocznie unieważniona, a nowa uwzględnić wprowadzane zasady. Nie padło to na posiedzeniu, ale wiceminister jest zdania, że częstotliwości 3,6 GHz mogą zostać rozdysponowane w tym roku, choć nie jest wykluczone, że moment ten przesunie się na rok kolejny.

W innym układzie sił senackie poprawki być może zablokowałyby zmiany na stanowisku prezesa UKE i ingerencję w treść dokumentacji aukcji. Jest jednak bardzo możliwe, że w czwartek Sejm przywróci wykreślone przepisy. – Absolutnie nie zgadzam się z logiką nakazującą skreślanie artykułów, które w państwa ocenie nie mają bardzo ścisłego związku z pandemią. Jest oczywiste, że nawet nasz tryb procedowania w parlamencie ma z tym związek. (...) Możecie państwo rekomendować takie głosowanie, ja i tak wierzę, że wszystkie wykreślenia Sejm odrzuci – mówił minister Łukasz Schreiber.

Izby milczą ws. szefa UKE

W toku prac legislacyjnych nad tarczą 3.0 wypowiedziały się organizacje i izby zrzeszające operatorów. PIKE, organizacja kablówek, skupiła się na przepisach regulujących relacje operatorów z konsumentami. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji czy Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji postulują zaś szybkie wyjaśnienie sytuacji prawnej aukcji i rezygnację z pomysłu, aby w rezerwacjach pasma wprowadzać dodatkowe zapisy. Według KIGEiT poddawanie treści rezerwacji opinii kolegium oznacza mieszanie systemów prawnych, co może rodzić ryzyko skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Izby uważają, że sprawy bezpieczeństwa sieci powinno regulować rozporządzenie o minimalnych obowiązkach telekomów. I ono budzi emocje, odkąd pojawiła się i znikła jedna z wersji. W środę na specjalnej konferencji dyskutowana będzie zapewne ta ostateczna.

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją