We wtorek senatorowie zasiadający w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zajmowali się poprawkami do tzw. tarczy 3.0, w tym dotyczącymi rynku telekomunikacyjnego. Przyjęli praktycznie wszystkie poprawki eliminujące zapisy niezwiązane bezpośrednio z epidemią.
Poprawki na chwilę
Poprawką nr 17 skreślono przepisy modyfikujące sposób powołania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz poselską wrzutkę skracającą kadencję obecnego prezesa urzędu Marcin Cichego (skreślenie w art. 14 pkt 11 oraz skreślenie art. 62 ustawy).
Poprawką nr 34 skreślono art. 35, usuwając proponowane przez rząd zmiany w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Polegają one na tym, że tzw. kolegium ds. cyberbezpieczeństwa ma opiniować zapisy dotyczące bezpieczeństwa sieci zaproponowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej i wprowadzone do treści rezerwacji częstotliwości wygranych w aukcji.
Obecna w Senacie wiceminister cyfryzacji Wanda Buk powtórzyła, że zawieszona aukcja pasma 3,6 GHz (tzw. aukcja 5G) musi być niezwłocznie unieważniona, a nowa uwzględnić wprowadzane zasady. Nie padło to na posiedzeniu, ale wiceminister jest zdania, że częstotliwości 3,6 GHz mogą zostać rozdysponowane w tym roku, choć nie jest wykluczone, że moment ten przesunie się na rok kolejny.
W innym układzie sił senackie poprawki być może zablokowałyby zmiany na stanowisku prezesa UKE i ingerencję w treść dokumentacji aukcji. Jest jednak bardzo możliwe, że w czwartek Sejm przywróci wykreślone przepisy. – Absolutnie nie zgadzam się z logiką nakazującą skreślanie artykułów, które w państwa ocenie nie mają bardzo ścisłego związku z pandemią. Jest oczywiste, że nawet nasz tryb procedowania w parlamencie ma z tym związek. (...) Możecie państwo rekomendować takie głosowanie, ja i tak wierzę, że wszystkie wykreślenia Sejm odrzuci – mówił minister Łukasz Schreiber.