Nasdaq bije rekordy, podobnie jak rodzimy indeks WIG-informatyka. Ten ostatni mimo lekkiej wtorkowej korekty jest o 9 proc. wyżej niż podczas bańki internetowej w 2000 r. Wprawdzie fundamenty spółek technologicznych, ich perspektywy i modele biznesowe są lepsze niż 20 lat temu, ale warto to również skonfrontować ze wskaźnikami wyceny.
Dobra płynność sektora
Mediana (bazująca na prognozowanych 12-miesięcznych zyskach) wskaźnika ceny do zysku dla spółek IT wynosi 16,1 i jest o ponad 13 proc. wyżej od średniej z ostatnich trzech lat, na co wpływ ma osłabienie się wyników przedstawicieli sektora spowodowane pandemią – zwraca uwagę DM mBanku. Analitycy podtrzymują jednak pozytywne podejście do sektora. Ich zdaniem spółki IT powinny poradzić sobie ze spowolnieniem gospodarczym względnie dobrze. Co więcej, sytuacja kredytowa w tej branży jest korzystna – większość firm dysponuje gotówką netto lub ma niewielkie długi.
Spółki technologiczne wypłacają też dywidendę, a to nabiera znaczenia w środowisku niskich stóp procentowych. Na wypłatę w tym roku zdecydowała się m.in. grupa Asseco, Comarch, LiveChat, Atende czy Simple. Zyskiem dzielą się też niektórzy producenci gier, jak Ten Square Games, PlayWay czy Ultimate Games, choć ich przynależność do sektora IT jest dyskusyjna.
Największe firmy pod lupą
Producentów gier nie znajdziemy w indeksie WIG-informatyka. W jego skład wchodzi obecnie 21 spółek. Największy, ponad 42-proc. udział, ma Asseco Poland. Za nim jest Comarch z 13 proc., a dalej LiveChat (11,8 proc.), Asseco SEE (11,7 proc.) oraz Asseco BS (6,2 proc.). Spółki z grupy Asseco odpowiadają w sumie za 60 proc. całego portfela indeksu. Analitycy DM mBanku zwracają uwagę na Asseco Poland, którego notowania w czerwcu zostały lekko skorygowane, tymczasem informacje napływające z rzeszowskiej spółki napawają optymizmem. Grupa przebiła oczekiwania w zakresie wyników za I kwartał i pochwaliła się solidnym portfelem zleceń na cały 2020 r. Warto też odnotować wzrost wyceny giełdowej Formuli (w ciągu ostatniego roku o ponad połowę), której Asseco jest akcjonariuszem.
Jednak faworytem DM mBanku nie jest spółka matka, lecz zależne Asseco SEE, które ma za sobą imponujące zwyżki. Eksperci przyznają, że mnożniki wyceny dla tej firmy są już dość wysokie, jednak – z uwagi na oczekiwane tempo jej wzrostu, a także stan gotówki – ciągle nie wydają się one wygórowane. Spółkę Asseco SEE pod lupę wziął też DM BOŚ i jego aktualne zalecenie dla niej brzmi „trzymaj". Eksperci przestrzegają, że przy wysoko podniesionej poprzeczce oczekiwań inwestorów, nawet niewielkie zaskoczenie in minus może wywołać nieproporcjonalną reakcję rynku. Solidny wzrost ma za sobą również Asseco BS. Zdaniem analityków DM BOŚ aktualna wycena Asseco BS, biorąc pod uwagę wartość fundamentalną, również jest blisko wartości godziwej.