Bez pośpiechu z 26 GHz

Ponad miesiąc od zakończenia konsultacji na temat zagospodarowania pasma 26 GHz w przyszłości nadającego się dla sieci 5G Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował stanowiska, które doń napłynęły. Złożyło je sześciu operatorów, izby i stowarzyszenia oraz – co zdarza się rzadko – 33 osoby prywatne. Pisma tych ostatnich nadeszły głównie od przeciwników szybkiej budowy sieci 5G.

Publikacja: 13.10.2020 05:05

Krzysztof Dyl, wiceprezes UKE, czekał na głosy z rynku.

Krzysztof Dyl, wiceprezes UKE, czekał na głosy z rynku.

Foto: Archiwum, Jerzy Dudek

Główne postulaty to wstrzymanie rozwoju sieci 5G do czasu powstania analiz, czy i jak wpływają one na zdrowie człowieka i zwierząt, oraz ograniczenie do niezbędnego minimum norm promieniowania elektromagnetycznego nadajników (PEM).

Odpowiedzi udzielone przez operatorów wskazują, że nie jest im spieszno do kolejnej dystrybucji częstotliwości, a ich priorytetem jest unieważniona aukcja pasma 3,6 GHz (tzw. aukcja 5G). Zdaniem P4, operatora sieci Play, dystrybucja powinna się odbyć w latach 2022–2023 lub później. Telekom najpierw chciałby zbudować sieć 5G 3,6 GHz, a potem dopiero zastanowić się nad przydatnością pasma 26 GHz. Uważa przy tym, że nie byłoby z tym kłopotu, ponieważ są już dziś dostępne smartfony i inne urządzenia abonenckie korzystające z tych częstotliwości, i jako przykład telekomu, który czerpie z tego profity, podaje amerykańskiego Verizona. Netia (Grupa Cyfrowy Polsat) zauważa jednak, że urządzenia dostępne na masową skalę będą dopiero w 2023 r. Podobnego zdania jest Orange Polska.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją