Czy obecność w WIG20 będzie mieć wpływ na biznes Asseco? – Myślę, że nie będzie miało to większego znaczenia. Asseco ma ugruntowaną pozycję rynkową od lat i to stanowi o jego sile fundamentalnej. Notowania w ostatnich miesiącach bardziej wspiera silny portfel zamówień, generacja gotówki i ogólnie dobry trend wynikowy, który najprawdopodobniej pozwoli utrzymać wypłatę atrakcyjnej dywidendy na poziomie 3 zł na akcję – mówi Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku. Wtóruje mu Dominik Niszcz, ekspert Trigon DM.

– Jeśli chodzi o przełożenie awansu do WIG20 na biznes operacyjny, to nie zakładam istotnego wpływu, bo spółki grupy są dobrze znane zagranicznym klientom zapewne lepiej niż sam indeks WIG20 – mówi Niszcz. Dodaje, że wejście do WIG20 może nieco poprawić płynność akcji rzeszowskiej spółki, bo wejdzie na radary większej liczby inwestorów zagranicznych. Poza tym papiery będą też częścią zleceń koszykowych powiązanych z kontraktami na WIG20. W teorii większa płynność oznacza wyższą wycenę, ale między mWIG40 a WIG20 ta różnica jest raczej niewielka, a więc i wpływ umiarkowany.

– W krótkim terminie widać było reakcję: po komunikacie o sukcesie wezwania na Play inwestorzy kupowali Asseco, prawdopodobnie dyskontując wejście do WIG20, ale sądzę że był to efekt krótkoterminowy – podsumowuje ekspert.

Asseco Poland „konkurowało" o wejście do WIG20 z Biomedem. Jego kurs w środę spadał o 4 proc. kmk