Szansa Polsatu

Wystartował konkurs na operatorów sygnału radia DAB+.

Publikacja: 14.04.2021 05:00

Szansa Polsatu

Foto: Adobestock

Konkurs na siedem rezerwacji częstotliwości dla lokalnych multipleksów cyfrowego radia w technologii DAB+ ważnych do końca 2030 r. ogłosił Urząd Komunikacji Elektronicznej. Na oferty czeka do 24 maja.

Nowe multipleksy obejmą m.in. kilka dużych miast: Poznań, Toruń, Rzeszów, Tarnów, Warszawę, Chorzów i Katowice. Każde z nich może pomieścić do 12 stacji z odpowiednimi zapisami w koncesjach.

W konsultacjach poprzedzających konkurs wzięło udział kilka podmiotów propagujących sygnał radiowy, w tym BCAST należący od ub.r. do Cyfrowego Polsatu oraz wybierający się na warszawską giełdę sektorowy gigant – Emitel.

To właśnie z powodu tych dwóch firm konkurs rozpisany przez UKE może być ciekawy dla giełdowych inwestorów.

Z jednej strony pokazać może kierunek rozwoju BCAST-u i grupy Cyfrowy Polsat na radiowym rynku (do Polsatu należy stacja Muzo FM, która może nadawać w DAB+). Cyfrowy Polsat do zamknięcia tego wydania nie zdradził planu.

Z drugiej strony konkurs będzie stanowić próbę sił małych konkurentów Emitela. Ta firma nie komentuje konkursu.

Może dlatego, że największe szanse mają podmioty małe. Za tzw. zachowanie warunków konkurencyjności, które oceniać będzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, można dostać 920 punktów. Za oferowaną cenę – 40.

W konsultacjach konkursu stanowiska przedstawiły PSN Infrastruktura (należy do francuskiej grupy TDF i szykuje ofertę), prowadzący działalność gospodarczą Łukasz Studencki i Dabcom z Lublina. Głos dały małe radia, ale to nie bezpośrednio dla nich jest konkurs.

Konkurs może otworzyć nowy etap rozwoju DAB+ w Polsce. Zgodnie z planem w kraju działać może 36 multipleksów lokalnych i trzy ogólnokrajowe (jednego używa Polskie Radio). Duzi nadawcy prywatni do DAB+ się nie spieszą. Uważają, że w dobie internetu jest na to za późno. Eksperci Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zaś, że rozwiązania te mogą współistnieć. ziu

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją