W II połowie roku MOL chce ruszyć z przemysłową produkcją zielonego wodoru na terenie należącej do niego Rafinerii Dunaj w węgierskim mieście Százhalombatta. Produkcja nie będzie jednak prowadzona w oparciu o energię pochodzącą z własnych instalacji fotowoltaicznych, istniejących już na terenie tego zakładu, ale z nabywanej na lokalnym rynku. Wytwarzany wodór początkowo znajdzie zastosowanie w Rafinerii Dunaj. Dotychczas produkowano go tam poprzez reforming parowy metanu, czyli na bazie gazu ziemnego. Nowa technologia pozwoli na produkcję do 1,6 tys. ton czystego wodoru rocznie. To z kolei umożliwi zmniejszenie emisji CO2 z rafinerii o 25 tys. ton. Docelowo produkowany wodór będzie nadawał się jako paliwo do celów transportowych. Koncern nie informuje, kiedy zacznie go oferować w takiej formie.

MOL podaje, że jego elektrolizer o mocy 10 MW jest największą tego typu instalacją do wytwarzania wodoru w Europie Środkowo-Wschodniej. Koncern zainwestował w nią 22 mln euro (około 95 mln zł). Elektrolizer już kilkanaście dni temu został oddany do użytku i teraz znajduje się na etapie rozruchu, po którym rozpocznie przemysłową produkcję. W kolejnym kroku MOL podobne elektrolizery uruchomi w dwóch pozostałych rafineriach, czyli w chorwackiej Rijece i słowackiej Bratysławie. W pierwszej z tych lokalizacji zależna grupa Ina zainstaluje elektrolizer o mocy 10 MW, który będzie połączony z elektrownią fotowoltaiczną. Ta zapewni jednak tylko część niezbędnej energii. „Produkując ekologiczny wodór przeznaczony do wykorzystania w transporcie, Ina stanie się pierwszym producentem komercyjnego zielonego wodoru w Chorwacji. Umowa na dostawę kluczowego sprzętu została podpisana z krajową firmą Ivicom Consulting” – informuje nas biuro prasowe MOL-a. Dodaje, że zakończenie budowy planowane jest na 2026 r. Z kolei instalacja zielonego wodoru w Bratysławie jest jeszcze w fazie planowania.

Koncern zapewnia, że stale monitoruje rynek, aby w przyszłości oferować na nim wodór o jakości paliwa transportowego. Obecnie w ramach projektu pilotażowego, realizowanego przez firmy Messer i zależny Slovnaft, prowadzi w pobliżu rafinerii w Bratysławie stację tankowania wodorem. MOL o dalszych planach w tym obszarze na razie nie informuje. Przypomina jedynie, że półtora roku temu utworzył departament nowych i zrównoważonych biznesów, który odpowiedzialny jest za rozwój biznesu wodorowego. W jego ramach koncern chce nie tylko zająć się działalnością polegającą na produkcji tego paliwa, ale i jego logistyce, magazynowaniu oraz oferowaniu końcowym użytkownikom.