Dziś w KGHM-ie duże zmiany. Na początek w radzie nadzorczej

Za kilka godzin walne zgromadzenie KGHM wymieni większość członków rady nadzorczej spółki. W kolejnym kroku ta - zapewne jeszcze dziś - dokona roszad w zarządzie. Oczekiwania rynku wobec owych władz są duże.

Publikacja: 13.02.2024 10:07

Dziś w KGHM-ie duże zmiany. Na początek w radzie nadzorczej

Foto: mat.pras.

Dziś o godz. 11:00 mają rozpocząć się w Lubinie obrady nadzwyczajnego walnego zgromadzenia KGHM-u. Jedynym istotnym ich punktem są zmiany w radzie nadzorczej koncernu. Wczoraj wieczorem w imieniu Skarbu Państwa (ma 31,8 proc. akcji i głosów) zostało przedstawionych siedem kandydatur na te stanowiska. Są to: Zbigniew Bryja, Aleksander Cieśliński, Zbysław Dobrowolski, Dominik Januszewski, Tadeusz Kocowski, Marian Noga i Piotr Prugar.

Czytaj więcej

Załoga KGHM żąda podwyżek

Zgodnie ze statutem KGHM-u, rada nadzorcza spółki składa się od siedmiu do 10 osób.  Obecna liczy 10 członków. Jej przewodniczącym jest Agnieszka Winnik-Kalemba, adwokat, członek rady nadzorczej PKO BP oraz były doradca i stały współpracownik Aleksandry Natalii-Świat, posłanki PiS, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Wiceprzewodniczącym jest Katarzyna Krupa, a sekretarzem Wojciech Zarzycki. Ponadto w radzie zasiadają: Józef Czyczerski, Przemysław Darowski, Andrzej Kisielewicz, Bogusław Szarek, Marek Wojtków, Radosław Zimroz i Piotr Ziubroniewicz. Spośród nich Czyczerski, Darowski i Szarek są przedstawicielami pracowników i oni zapewne zachowają swoje funkcje.

Czytaj więcej

Wzrost cen miedzi pomoże KGHM

Mocno zmieniona rada - prawdopodobnie jeszcze dziś - odwoła wszystkich lub prawie wszystkich członków zarządu KGHM-u. Od kwietnia 2020 r. prezesem koncernu jest Tomasz Zdzikot. Wcześniej m.in. szefował Poczcie Polskiej oraz był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w rządzie PiS. W zarządzie koncernu są też: Mateusz Wodejko, wiceprezes ds. finansowych, Mirosław Kidoń, wiceprezes ds. aktywów zagranicznych i Marek Pietrzak, wiceprezes ds. korporacyjnych.

Zgodnie ze statutem zarząd KGHM składa się od jednej do siedmiu osób. Ich liczbę określa rada, która również powołuje i odwołuje członków zarządu. Dziś zapewne dojdzie jednie do powołania tymczasowego kierownictwa. Dopiero w wyniku konkursu zostanie wybrany docelowy skład tego gremium.

Według analityków, KGHM należy do tych spółek, na postrzeganie których polityka ma duży wpływ. Co więcej obecny zarząd nie ma najlepszych notowań na rynku. Z tego powodu analitycy i inwestorzy liczą, że nowe władze przeprowadzą takie działania, które przyczynią się do poprawy funkcjonowania i postrzegania koncernu. Chodzi zwłaszcza o poprawę szeroko rozumianego ładu korporacyjnego (corporate governance). Kolejne postulaty dotyczą m.in. urealnienia realizowanych i planowanych inwestycji oraz zwiększenia wartości dywidendy.

Surowce i paliwa
#WykresDnia: Europejskie ceny gazu najniższe od wielu lat
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Surowce i paliwa
Prezes JSW traci stanowisko. Węglowy gigant za chwilę będzie szukać następcy
Surowce i paliwa
W obecnych uwarunkowaniach Orlenowi będzie trudno rosnąć
Surowce i paliwa
W końcówce roku mocno spadły zyski Orlenu
Surowce i paliwa
Orlen miał 7,35 mld zł zysku netto, 13,03 mld zł zysku EBITDA LIFO w IV kw. 2023 r.
Surowce i paliwa
Wielkie czystki w KGHM. Kilkunastu dyrektorów straciło pracę