Orlen kupił udziały w norweskich złożach

Koncern podpisał umowę nabycia 10 proc. udziałów w koncesji PL211 CS. Po sfinalizowaniu transakcji będzie miał ich w Norwegii już 99.

Publikacja: 30.05.2023 21:00

Orlen kupił udziały w norweskich złożach

Foto: Adobestock

Orlen, poprzez zależny PGNiG Upstream Norway, nabył udziały w dwóch norweskich złożach ropy i gazu. Na mocy umowy zawartej ze Sval Energi do polskiego koncernu ma trafić 10 proc. udziałów w koncesji PL211 CS. Wartości transakcji nie podano. Do jej sfinalizowania potrzebna jest jeszcze zgoda norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii. Po jej uzyskaniu PGNiG Upstream Norway będzie współudziałowcem koncesji obok firm: Wintershall DEA (ma 40 proc. udziałów i jest operatorem), Petoro (35 proc.) i Aker BP (15 proc.).

Na obszarze PL211 CS znajduje się gazowo-kondensatowe złoże Adriana i ropno-gazowe złoże Sabina. Koncesja położona jest na Morzu Norweskim, około 20 km na południowy zachód od obszaru wydobywczego Skarv, który z kolei jest głównym ośrodkiem działalności wydobywczej grupy Orlen w Norwegii. Nowe złoża mają być w przyszłości podłączone do istniejącej już w tym rejonie infrastruktury. Dzięki temu koncern liczy na osiągnięcie wyższej rentowności z planowanej eksploatacji, niż gdyby dopiero trzeba było ją budować od podstaw.

Zanim ruszy wydobycie, minie jednak trochę czasu. Najpierw musi być wykonany odwiert rozpoznawczy, który ma potwierdzić zasoby odkrytych złóż szacowane dziś na 38–88 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). Prace przy nim zaplanowano na IV kwartał tego roku. Mimo to udziałowcy koncesji zakładają, że wydobycie ze złoża Adriana ruszy dopiero w 2029 r., a na złożu Sabina w 2033 r.

Obecnie grupa Orlen posiada w Norwegii zasoby ropy i gazu określane według międzynarodowej terminologii jako 2P w wysokości 346,6 mln boe. Koncern eksploatuje tam 17 złóż, z których wydobywa obecnie około 88 tys. boe dziennie. Po sfinalizowaniu transakcji nabycia udziałów w PL211 CS będzie posiadał udziały w 99 norweskich koncesjach.

Orlen przypomina, że ogłoszona niedawno aktualizacja strategii grupy zakłada zwiększenie do 2030 r. własnego wydobycia gazu w kraju i za granicą do około 12 mld m sześc. Połowa tego wolumenu ma pochodzić z norweskich złóż. PGNiG Upstream Norway zamierza w najbliższych pięciu latach zainwestować w nie około 3 mld USD (12,7 mld zł).

W I kwartale grupa Orlen wydobyła 1,97 mld m sześc. gazu i 555,4 mln ton ropy i kondensatu. W tych wolumenach udział norweskiego surowca stanowił około 47 proc. Był to jak na razie jedyny kwartał, w trakcie którego w pełni uwzględniano wydobycie realizowane przez przejęte koncerny Lotos i PGNiG.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu