W II kwartale MOL Group wypracował ponad 6,87 mld USD skonsolidowanych przychodów, co oznaczało wzrost o 43,1 proc. Z kolei zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 690 mln USD (zwyżka o 13,9 proc.). Co ważniejsze kluczowy dla węgierskiego koncernu wskaźnik, czyli oczyszczony wynik CSS EBITDA sięgnął 1,35 mld USD i tym samym został poprawiony o 60,7 proc.
Szczególnie duże zarobki MOL Group zanotował w biznesach rafineryjno-petrochemicznym oraz wydobycia ropy i gazu. Duży i ujemy wpływ na wyniki miały za to obowiązujące w niektórych krajach regionu maksymalne ceny paliw, które ograniczały możliwość ujmowania w cenach wszystkich ponoszonych kosztów. Ponadto na Węgrzech wprowadzono podatek od nadzwyczajnych zysków. Koncern szacuje, że wpływ tych regulacji na jego wynik sięgnął 640 mln USD i w 90 proc. dotyczył działalności prowadzonej na Węgrzech. Mimo to wypracowane zyski są na tyle duże, że MOL Group postanowił podnieść roczną prognozę CSS EBITDA do około 3,3 mld USD, z zapowiadanych wcześniej 2,8 mld USD.
„Rządowe interwencje w regionie nie pozostały bez wpływu na nasze finanse, jednak cieszę się, że nawet w tych kryzysowych miesiącach jesteśmy w stanie wywiązywać się z przyjętych zobowiązań, realizować plany i kontynuować inwestycje. Prowadzimy obecnie szereg przedsięwzięć związanych z transformacją energetyczną, opisaną w strategii 2030+, a dodatkowo inwestujemy w dywersyfikację źródeł surowców” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL Group.
Koncern poinformował też, że Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID) z siedzibą w Waszyngtonie, wydało ostateczne orzeczenie w sporze pomiędzy MOL, a Republiką Chorwacji. „Sąd arbitrażowy jednogłośnie odrzucił oskarżenia strony chorwackiej, dotyczące rzekomych działań przestępczych przy zawieraniu umów z 2009 r., orzekając, że Chorwacja wyrządziła spółce INA znaczne straty, w związku z czym MOL przyznano łącznie 236 mln USD tytułem odszkodowania” - napisała giełdowa spółka w komunikacie prasowym.