Bogdanka może liczyć na popyt dużych inwestorów

Instytucje kupią akcje kopalni, choć zastrzegają, że kluczowa będzie cena emisyjna. Spółka poda widełki w przyszły piątek

Publikacja: 21.05.2009 09:14

Bogdanka może liczyć na popyt dużych inwestorów

Foto: GG Parkiet

Oferta Lubelskiego Węgla „Bogdanka” może się podobać inwestorom finansowym, bo jest to rentowny biznes. Wydajność i rentowność spółki mogą jeszcze wzrosnąć po zrealizowanych inwestycjach. Wszystko będzie jednak zależało od wyceny, jaką ustali Skarb Państwa – mówi Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny w Union Investment TFI.

– Bogdanka to niewątpliwie ciekawa spółka. Będziemy uważnie przyglądać się jej debiutowi na giełdzie. Jednak o naszym zaangażowaniu w akcje mówić jest zdecydowanie za wcześnie, chociażby ze względu na brak podstawowej informacji, jaką jest cena emisyjna – dodaje Wojciech Olszewski, dyrektor departamentu inwestycji PTE Polsat. W podobnym tonie wypowiadają się inni zarządzający. Debiutant ma czas na podanie przedziału cenowego do 29 maja.

[srodtytul]Trwają spotkania z zarządzającymi[/srodtytul]

Bogdanka, kontrolowana blisko w 97 proc. przez Skarb Państwa (SP), rozpoczęła już cykl spotkań z instytucjami finansowymi. To głównie duzi inwestorzy zdecydują o sukcesie emisji. Zarząd zakłada, że transza inwestorów instytucjonalnych będzie liczyć około 80 proc. akcji, które są przedmiotem oferty (11 mln walorów serii C). Całkiem prawdopodobny jest dodatkowy popyt ze strony inwestorów branżowych. Aktywne mogą być zwłaszcza firmy kontrolowane przez Skarb Państwa. Bogdance przyglądają się m.in. PGE i Zakłady Azotowe Puławy. W gronie potencjalnych zainteresowanych wymienia się też poznańską Eneę, czeskie koncerny CEZ i NWR.

[srodtytul]Właściciel zbiera dywidendę[/srodtytul]

Bogdanka chce do 2014 r. podwoić wydobycie węgla. Inwestycje mają być sfinansowane m.in. pieniędzmi z emisji (około 450 mln zł) i kredytami. Zarząd chciał też zatrzymać w spółce zeszłoroczny zarobek (118 mln zł). Wniosek poparła nawet rada nadzorcza. Na walnym zgromadzeniu akcjonariusze, a więc SP, zdecydowali o wypłacie dywidendy. Do właścicieli trafi ostatecznie 88 mln zł.

– Wypłata dywidendy jest czymś normalnym. Powszechnie znane są potrzeby budżetu. Jeśli tylko wypłata będzie uwzględniona w wycenie, to nie ma problemu – mówi Adam Drozdowski, dyrektor rynku publicznego w PZU Asset Management. W spółce usłyszeliśmy, że uszczuplenie kapitałów nie wpłynie na jej kondycję i plany inwestycyjne.

[ramka][b]ZA Puławy szykują się na Bogdankę[/b]

Na 12 czerwca zarząd chemicznej spółki zwołał NWZA. Najważniejszym punktem w porządku obrad jest podjęcie uchwały w sprawie objęcia akcji innej firmy w ramach pierwszej oferty publicznej. Wszystko wskazuje, że chodzi o zakup papierów Bogdanki. Niedawno rzecznik Puław przyznał, że w najbliższych dniach spółka podejmie decyzję w tej sprawie. Podkreślił, że Puławy mają ponad 650 mln zł gotówki. [/ramka]

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku