PGE wybuduje dwa bloki energetyczne

11 mld zł zamierza wydać PGE na zwiększenie mocy w Elektrowni Opole. Beneficjentem inwestycji mogą zostać niektóre giełdowe spółki

Publikacja: 16.06.2009 08:24

Zarząd Elektrowni Opole, z grupy PGE, szacuje, że nowe bloki energetyczne będą gotowe w 2015 i 2016

Zarząd Elektrowni Opole, z grupy PGE, szacuje, że nowe bloki energetyczne będą gotowe w 2015 i 2016 roku.

Foto: GG Parkiet

Za kilka tygodni Polska Grupa Energetyczna (PGE) ruszy z przetargami na budowę dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Oba mają mieć moc po 800–900 MW. – Spodziewamy się dużego zainteresowania wykonawców tym projektem. W Polsce nie prowadzi się obecnie inwestycji na podobną skalę – mówi w rozmowie z „Parkietem” Tomasz Zadroga, prezes PGE.

[srodtytul]Inwestycja za około 11 mld zł[/srodtytul]

Dwa bloki mają zostać oddane do użytku kolejno w 2015 i 2016 r. – Szacujemy, że koszt budowy wyniesie około 11 mld zł i będzie niższy od naszych pierwotnych założeń – wyjaśnia Tomasz Zadroga. – Wcześniej mówiło się o konieczności wydania 1,5–1,7 mln euro na jeden megawat mocy. Z naszego rozeznania wynika jednak, że obecnie dostępne są już oferty poniżej 1,5 mln euro za megawat – dodaje. Połowę potrzebnych pieniędzy energetyczny gigant zamierza wygospodarować sam. Resztę zamierza pozyskać z zewnątrz.

[srodtytul]Szansa dla spółek giełdowych na duże zlecenia[/srodtytul]

Tak ogromne zlecenie inwestycyjne to nie lada gratka dla spółek specjalizujących się w obsłudze branży energetycznej. Wiele wskazuje na to, że duża część „tortu” może przypaść giełdowym spółkom, które już dziś ochoczo deklarują walkę o nowe kontrakty.

– Jesteśmy bardzo poważnie zainteresowani udziałem w tym projekcie. Na szczegóły poczekajmy jednak do czasu ogłoszenia przetargu – zapowiada Mariusz Różacki, prezes Rafako. Producent kotłów musi się liczyć z silną konkurencją zagranicznych koncernów, takich jak Alstom czy Hitachi. Obie firmy mogą walczyć o zostanie generalnym wykonawcą projektu.

Na realizację pewnych prac w planowanej inwestycji liczy też opolski Remak. – Naszym atutem jest nie tylko bliskość geograficzna. Mamy spore doświadczenie w montażu nowych i dużych bloków energetycznych. Staniemy w szranki o ten kontrakt – mówi Marek Brejwo, prezes Remaku. Kolejnym beneficjentem inwestycji w Opolu może być Energomontaż-Południe.

– W Niemczech realizujemy podobne zlecenia przy blokach energetycznych z kotłami pyłowymi na parametry ultranadkrytyczne. Nie wykluczam, że przy tym kontrakcie chcielibyśmy wykonać większe prace niż tylko tradycyjne roboty specjalistyczne – zdradza Andrzej Hołda, szef Energomontażu.

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku