Spośród nich Polskie LNG, spółka celowa należąca do państwowego Gaz-Systemu, wybierze cztery podmioty, do których wyśle zaproszenia do składania ofert wstępnych.

Do 12 kwietnia 2010 r. będą musiały one wysłać oferty ostateczne zawierające cenę. Podpisanie umowy ma nastąpić w połowie przyszłego roku, a oddanie terminalu do użytku zaplanowano na koniec czerwca 2014 r. Szacowany koszt budowy podobnych obiektów na świecie mieści się w przedziale 600–700 mln euro (2,5–2,9 mld zł). Ile faktycznie wyniesie, okaże się po rozstrzygnięciu przetargu.

Roczne zdolności przeładunkowe terminalu LNG wyniosą 5 mld m sześc. surowca po regazyfikacji. Polska zużywa 14 mld. Dziś dostawy zakontraktowało jedynie PGNiG. Wyniosą one 1,5 mld m sześc. Wkrótce być może pojawi się kolejny dostawca. Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu, poinformował, że do spółki zgłosiło się kilka firm, w tym europejskie, zainteresowanych dostawami gazu LNG. W ciągu dwóch miesięcy powinno się okazać, czy złożą wstępne i na razie niewiążące oferty.