W "pakietówkach" sprzedano ponad 14 mln akcji Grupy Lotos

Trzy godziny wystarczyły, aby Skarb Państwa sprzedał wystawiony pod młotek cały pakiet akcji Grupy Lotos. W trakcie blisko 97 transakcji pakietowych właściciela zmieniło ponad 14 mln papierów

Publikacja: 22.01.2010 10:41

O godzinie 9.33 Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło sprzedaż akcji Grupy Lotos

O godzinie 9.33 Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło sprzedaż akcji Grupy Lotos

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik sm Sławomir Mielnik

O godzinie 9.33 Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło sprzedaż akcji Grupy Lotos. Akcje kupowane były w transakcjach pakietowych po kilkadziesiąt, kilkaset tysięcy sztuk

W trakcie 97 transakcji pakietowych właściciela zmieniło ponad 14 mln papierów. Można zatem przypuszczać, że MSP pozbyło się właśnie wszystkich akcji Grupy Lotos, które zamierzało teraz sprzedać.

Brokerami transakcji są cztery instytucje: Ipopema, ING, BRE oraz Citigroup.

Resort - po przeprowadzeniu wczoraj procesu budowania księgi popytu - postanowił, że sprzeda poprzez giełdę 14 mln akcji Grupy Lotos. To 10,78 proc. ogółu papierów koncernu. W wyniku transakcji udział MSP w akcjonariacie spółki spadnie zatem z dzisiejszych 63,96 proc. do 53,18 proc.

Cenę transakcyjną ustalono na 29 zł. Po takiej właśnie cenie przeprowadzono wszystkie zawarte dziś transakcje pakietowe akcjami Grupy Lotos. W największej z dzisiejszych "pakietówek" sprzedano 500 tys. papierów, w najmniejszej - tylko 11 tys.

Analitycy nie spodziewali się, że cena może być tak niska. Paweł Burzyński z DM BZ WBK stawiał na cenę z widełek 31-32 zł. Dominik Niszcz z Raiffeisen Centrobank spodziewał się, że cena zostanie ustalona na poziomie około 2 proc. poniżej ceny rynkowej (wczoraj na zamknięciu za akcje Grupy Lotos, po spadku kursu o ponad 3 proc., płacono 31,1 zł).

Tymczasem transakcje są zawierane po cenie aż o 6,75 proc., niższym od kursu zamknięcia z czwartku i aż o 9,6 proc. - od ceny na koniec środowej sesji (32, 07 zł).

Surowce i paliwa
Kopalnia Bumechu bez koncesji? Jest wniosek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Unimot obserwuje wzrost popytu na benzynę
Surowce i paliwa
KGHM inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego
Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem