Tauron Polska Energia i KGHM po długich pertraktacjach porozumiały się wstępnie co do warunków budowy wspólnej elektrowni za 4–5 miliardów złotych. Południowy Koncern Energetyczny (spółka zależna Tauronu) podpisał wczoraj z Polską Miedzią dokumenty w tej sprawie. W tym roku powołana zostanie spółka celowa Elektrownia Blachownia Nowa. Jej celem będzie budowa bloku elektroenergetycznego o mocy 910 megawatów. Prace ruszą do 2012 r.
Jednostka wytwórcza powstanie na terenie pracującej już Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu. Tauron i KGHM zadeklarowały, że sfinansują inwestycję częściowo ze środków własnych, a częściowo z kredytu. Jeszcze w tym roku opracowane i podpisane powinny zostać umowy spółki i wspólników oraz przeprowadzone ustalenia z instytucjami zewnętrznymi.
Wspólna budowa elektrowni wpisuje się w plany inwestycyjne obu partnerów planowanego projektu. Strategia Tauronu zakłada, że do 2012 r. ruszą prace nad budową nowych bloków energetycznych o łącznej mocy sięgającej nawet 3 tys. megawatów. Strategia korporacyjna grupy do 2020 r. zakłada inwestycje na poziomie nawet 30 mld zł. Główna część tej kwoty ma zostać przeznaczona właśnie na nowe elektrownie.
[srodtytul]Oszczędności dla KGHM[/srodtytul]
Z kolei Polska Miedź ma być nie tylko inwestorem finansowym, ale również głównym odbiorcą energii z planowanego bloku w Elektrowni Blachownia. Codziennie KGHM zużywa tyle prądu, ile miasto liczące około 150 tys. mieszkańców. Dywersyfikacja źródeł przychodu i wejście w branżę energetyczną to jeden z priorytetów strategii koncernu do 2018 r. – Inwestycje KGHM w produkcję energii, przynajmniej do poziomu pokrywającego własne zużycie, są jak najbardziej trafione – uważa Paweł Puchalski, analityk BZ WBK.