Chodzi o pieniądze na zwiększanie ich efektywności energetycznej (czyli mniejsze zużycie paliw i energii). W ramach programu wspierającego efektywne zarządzanie energią Fundusz ma do rozdysponowania 1,5 mld zł.
Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, które skupia spółki takie jak KGHM Polska Miedź, PCC Rokita, ZGH Bolesław, PKP Energetyka czy Hutę Łaziska, podpisało wczoraj porozumienie z NFOŚiGW.– Zwróciliśmy się do funduszu o wsparcie finansowe dla realizowanych przez polski przemysł przedsięwzięć proefektywnościowych. Wynika to z naszego przekonania, że polska energetyka systemowa nie będzie w stanie zapewnić przemysłowi oferty cenowej gwarantującej utrzymanie obecnej pozycji konkurencyjnej w przyszłości – powiedział Henryk Kaliś, przewodniczący FOEEiG.
Zaznaczył, że dofinansowanie z funduszu jest szansą dla polskiego przemysłu na przeprowadzenie działań racjonalizujących zużycie paliw i energii oraz oparcie bezpieczeństwa energetycznego zakładów przemysłowych na własnych źródłach energii.
Pieniądze z proefektywnościowego programu zostaną rozdysponowane pomiędzy audyty energetyczne przedsiębiorstw (wstępnie wiadomo, że ma na to trafić 100 mln zł) oraz modernizację zakładów (na to trafić może 1,4 mld zł). Zgodnie z harmonogramem, fundusze na audyty energetyczne mogą być wypłacane już od przyszłego roku. Te na modernizację będą wypłacane do 2015 r.
Dzięki całemu programowi zużycie energii może spaść o 3,2 terawatogodziny rocznie. Obecnie nasz kraj zużywa ok. 150 TWh energii rocznie.