Tą podstawą dla Ciechu mają być dywizje Organika oraz Soda. Należące do nich spółki generują nawet 70–80 proc. przychodów całej grupy i około dwóch trzecich jej wyniku EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja).
[srodtytul]Wyprzedaż aktywów[/srodtytul]
Dlatego zarząd Ciechu zakłada możliwość sprzedania spółek, które teraz wchodzą w skład dwóch dywizji: krzemiany i szkło oraz agro. W zeszłym tygodniu Azoty Tarnów rozpoczęły już proces badania gdańskich Fosforów, tj. jednej z tych ciechowskich firm, które wystawiono na sprzedaż. Na nowego właściciela czekają również Vitrosilicon (producent luksferów z dywizji krzemiany i szkło) oraz Alwernia (wytwarza środki ochrony roślin i nawozy). W grupie Ciech, jak zapewnia Ryszard Kunicki, prezes giełdowej spółki, pozostanie natomiast jednostka odpowiadająca za handel siarką (część dywizji krzemianowej).
Zanim jednak dojdzie do tych transakcji, zarząd chce przeprowadzić wewnętrzną reorganizację, w ramach której połączone byłyby dwie mniejsze dywizje. Taką właśnie koncepcję zarząd zaprezentował wczoraj członkom rady nadzorczej. Już samo zmniejszenie liczby dywizji miałoby przynieść oszczędności.
– Podjęcie decyzji o połączeniu dywizji krzemiany i szkło z dywizją agro jest możliwe jeszcze w czerwcu – zapowiada Kunicki. Decyzja leży w gestii zarządu i nie wymaga zgód korporacyjnych. O opinię trzeba się jednak zwrócić do rady pracowniczej. Szef Ciechu chce pismo w tej sprawie wystosować do rady jeszcze w tym miesiącu.