Wczoraj upłynął termin składania ofert na zakup 82,9 proc. akcji gdańskiej firmy. MSP nie ujawnia listy podmiotów, od których je otrzymało. Udział w przetargu potwierdziły już jednak Polska Grupa Energetyczna, Kulczyk Holding, francuski GDF Suez, czeski CEZ, zależna od włoskiego Enela spółka Slovenske Elektrarne i czesko-słowacki fundusz Penta Investments.
[srodtytul]Cena najważniejsza, ale...[/srodtytul]
Wiceminister skarbu Jan Bury zapowiada, że najważniejsze dla resortu jest uzyskanie jak najlepszej ceny za akcje Energi, ale równie istotne są gwarancje wykonania programu inwestycyjnego oraz uregulowanie kwestii społecznych w spółce. Wiceminister pozytywnie ocenia plany inwestycji, których wartość szacuje się na 22 mld zł do 2015 roku. – To właściwa strategia i powinna być kontynuowana przez inwestora – dodaje.
Jan Bury nie chce się wypowiadać na temat możliwych wpływów ze sprzedaży akcji Energi. Wstępnie nieoficjalnie mówi się o 6–8 mld zł, zwłaszcza że Skarb Państwa odda kontrolę nad gdańską firmą, a Energa ma 17 proc. udziałów w rynku sprzedaży energii w Polsce.
[srodtytul]Niespodzianka CEZ[/srodtytul]