Jeszcze w tym roku liczba pracowników grupy Ciechu ma się zmniejszyć o około 1 tys. – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Na koniec 2012 r. – o kolejne prawie 1,5 tys. osób. Oznacza to, że zatrudnienie w grupie osiągnęłoby wtedy poziom około 4,5 tys.
Próbowaliśmy potwierdzić te dane w samej spółce. Ciech unikał konkretnych odpowiedzi, jednak nie zaprzeczył naszym informacjom. – Poziom zatrudnienia w grupie chemicznej Ciech jest na bieżąco optymalizowany – odpowiedział nam rzecznik prasowy firmy Krzysztof Grad.
[srodtytul]W zaklętym kręgu[/srodtytul]
Tak znaczące zmniejszenie liczby pracowników grupy miałoby być efektem nie tylko redukcji zatrudnienia, ale także sprzedania części spółek córek. Ciech od co najmniej kilku miesięcy poszukuje kupców na Polfę, Cheman, Transclean, Transodę i Ciech Servis. Teraz dojdą do tego zapewne spółki należące do dywizji agro oraz krzemiany i szkło. Rozmowy dotyczące sprzedaży gdańskich Fosforów już się toczą.
Jakie redukcje planowane są w poszczególnych spółkach zależnych i samym Ciechu? Grad odpowiedział, że restrukturyzacja zatrudnienia w spółce matce była już przeprowadzona w latach 2008 – 2009 i obecnie zatrudnia ona 275 osób. – Zarząd na bieżąco dba o utrzymanie optymalnej struktury zatrudnienia – dodał rzecznik. Natomiast z pytaniami o plany restrukturyzacyjne poszczególnych spółek grupy polecił zwrócić się bezpośrednio do nich. Te z kolei – Organika-Sarzyna, Fosory czy Vitrosilicon – odesłały nas do... rzecznika grupy.