Ich finałem może być kupno przez węgierski Skarb Państwa pakietu walorów spółki z Budapesztu.

Choć informacje na ten temat pojawiały się w mediach od pewnego czasu, nie brano ich zbyt poważnie. Powód? Ciężka sytuacja finansowa węgierskiego państwa. Wygląda jednak na to, że rząd rzeczywiście rozważa częściową renacjonalizację MOL. – Usiądziemy do rozmów z Surgutnieftiegazem. Bylibyśmy zadowoleni, gdyby akcje MOL trafiły w węgierskie ręce – poinformował Tamas Fellegi, minister ds. rozwoju.

Wykup akcji MOL od Surgutu zakończyłby trwający od ponad roku spór między spółkami. Przypomnijmy – Surgut nabył w 2009 r. 21,2 proc. akcji MOL od OMV, płacąc 1,4 mld euro. Jako powód podał chęć nawiązania strategicznej współpracy z MOL. Zarząd odrzucił taką możliwość, wskazując, że nieprzejrzysty rosyjski koncern nie jest odpowiednim partnerem.

Czy wykup akcji MOL jest realny? Analitycy są sceptyczni. Obok problemów z finansowaniem zakupu podnoszona jest również racjonalność takiej operacji. Z punktu widzenia interesów MOL nie jest to konieczne, ponieważ struktura akcjonariatu zabezpiecza firmę przed wrogim przejęciem.