W głosowaniu wzięło udział 566 spośród 1109 uprawnionych do głosowania pracowników Zachemu. Frekwencja wyniosła więc 51,4 proc., co oznacza, że referendum jest ważne.
Za przeprowadzeniem strajku opowiedziało się 372 głosujących, czyli 65,7 proc. ogółu biorących udział w referendum. Przeciw były 193 osoby (jeden głos był nieważny).
W przyszłym tygodniu planowane jest spotkanie organizacji związkowych i zarządu spółki z udziałem mediatora. Spisany ma być protokół rozbieżności. Jeśli związkowcy nie dojdą do porozumienia z władzami spółki, po poinformowaniu z pięciodniowym wyprzedzeniem, mogą rozpocząć akcję protestacyjną.
Na przełomie czerwca i lipca w bydgoskich zakładach planowany jest przestój instalacji. Strajk, jak się dowiedzieliśmy, mógłby polegać na tym, że produkcja nie zostałaby wznowiona.
Zachem to jedna z kluczowych firm z grupy Ciechu (należy do tzw. dywizji organika). jest Jest jedynym w Polsce producentem toluenodiizocyjanianu (TDI) oraz epichlorohydryny (EPI), a także chlorku allilu (AC).