PGE, Tauron: Regulator obniży ceny, zanim je uwolni?

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie zostaną uwolnione od stycznia 2014 r. – wynika z wypowiedzi prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marka Woszczyka.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:47 Publikacja: 03.07.2013 06:00

Można przypuszczać, że zanim regulator zlikwiduje obowiązek taryfowania stawek w tym segmencie rynku, to jeszcze raz obniży ceny prądu.

– Przestrzeń do obniżek w tym sektorze istnieje zawsze – skwitował Marek Woszczyk pytany przez nas o przewidywania co do poziomu cen energii dla małych odbiorców od początku 2014 r.

Przypomnijmy, że od 1 lipca br. taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, czyli w tzw. grupie G, spadły średnio o 4,25 proc. To przekłada się na rachunki niższe o nieco ponad 2 proc. Skala obniżek wprowadzonych przez spółki sprzedażowe PGE, Tauronu, Energi i Enei jest wprawdzie bardzo mała, ale stanowi precedens w skali krajowego rynku. Dotychczas tradycją było, że z roku na rok rachunki za prąd rosły. Zdaniem analityków obecna obniżka stawek i tak jest bardzo umiarkowana i nadal pozwala firmom energetycznym generować zyski w segmencie obrotu.

Decyzja prezesa URE o uwolnieniu cen energii elektrycznej nie jest możliwa do połowy 2014 r.

– Rynek musi najpierw osiągnąć pewien stan rozwoju i konkurencji. Nie dokładam nowych obowiązków, tylko próbuję wyegzekwować realizację warunków wcześniej zapowiedzianych. Jeśli sprzedawcy energii naprawdę chcą uwolnienia rynku, to niech to pokażą – podsumowuje Marek Woszczyk.

Chodzi m.in. o wprowadzenie branżowego porozumienia w sprawie tzw. generalnej umowy dystrybucyjno-kompleksowej, czyli GUDK. Przyjęcie przez spółki dystrybucyjne jednolitego standardu uprościłoby procedurę zmiany sprzedawcy. Oznaczałoby również płacenie jednej faktury po przejściu do alternatywnej spółki obrotu. Prezes URE chce, by jednolity standard nie tylko został przez branżę energetyczną formalnie zatwierdzony, ale również zaczął działać w praktyce. Badanie rynku w tej sprawie zostanie przeprowadzone w I połowie 2014 r.

Drugim postulatem URE, od którego uzależnione zostało uwolnienie cen w grupie G, było wprowadzenie przepisów pozwalających na ochronę tzw. odbiorcy wrażliwego. Regulacje te znalazły się w tzw. małym trójpaku, którego przyjęcie jest możliwe do końca lipca (wczoraj wieczorem w tej sprawie procedowała komisja w Senacie).

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu