Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiedziało wstrzymanie projektu poszukiwań ropy i gazu ze skał łupkowych, jeśli wyniki tzw. zabiegów szczelinowania hydraulicznego w pomorskich odwiertach Wysin-2H i Wysin-3H nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. – Jeśli ta inwestycja wykaże mierne wyniki, to zawiesimy projekt łupkowy – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Jednocześnie dodaje, że perspektywy osiągnięcia oczekiwanych przepływów gazu są duże.
Jeśli rezultaty prac będą dobre, to spółka będzie kontynuować łupkowe poszukiwania. Zabiegi szczelinowania zaplanowane są na początek czerwca. Na zlecenie PGNiG wykona je firma United Oilfiled Services. Przez kolejnych kilka tygodni będą trwały testy, które pokażą, czy i jak długo może się utrzymać oczekiwany przepływ gazu z odwiertu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grupa Unimot wprowadziła do oferty kontrakty terminowe (forward) z fizyczną dostawą oleju napędowego, co umożliwia odbiorcom hurtowym zakontraktowanie paliwa z wyprzedzeniem - po cenie ustalonej w dniu zawarcia umowy - oraz realizację dostaw w przyszłych okresach rozliczeniowych, podała spółka. Rozwiązanie, dotąd powszechnie stosowane głównie na rynku gazu, to nowość na polskim rynku paliw i pozwala klientom zabezpieczyć się przed wahaniami cen oraz na oszczędności, podkreślił Unimot.
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.