Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiedziało wstrzymanie projektu poszukiwań ropy i gazu ze skał łupkowych, jeśli wyniki tzw. zabiegów szczelinowania hydraulicznego w pomorskich odwiertach Wysin-2H i Wysin-3H nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. – Jeśli ta inwestycja wykaże mierne wyniki, to zawiesimy projekt łupkowy – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Jednocześnie dodaje, że perspektywy osiągnięcia oczekiwanych przepływów gazu są duże.
Jeśli rezultaty prac będą dobre, to spółka będzie kontynuować łupkowe poszukiwania. Zabiegi szczelinowania zaplanowane są na początek czerwca. Na zlecenie PGNiG wykona je firma United Oilfiled Services. Przez kolejnych kilka tygodni będą trwały testy, które pokażą, czy i jak długo może się utrzymać oczekiwany przepływ gazu z odwiertu.
Niezależnie od efektów łupkowego projektu PGNiG doświadczenie zdobyte przy wykonywaniu zabiegów szczelinowania chce wykorzystać przy poszukiwaniach gazu w innych złożach. Chodzi m.in. o pozyskiwanie metanu w złożach węgla kamiennego na Górnym Śląsku.
Węglowe inwestycje
Zarząd przekonuje, że dokapitalizowanie przez PGNiG kwotą 0,5 mld zł Polskiej Grupy Górniczej będzie opłacalne. W jego ocenie inwestycja w kopalnie węgla kamiennego znajduje się pod pełną kontrolą wszystkich firm zaangażowanych w to przedsięwzięcie, a więc również PGE i Energii. – W biznesplanie i umowie inwestorskiej jest zapisane, że jeśli PGG nie będzie realizowała planu zgodnie z założeniami, to będzie zmuszona podjąć bardziej radykalne kroki restrukturyzacyjne, by spełnić wymagania biznesplanu – informuje Bogusław Marzec, wiceprezes PGNiG.
Obecnie giełdowa spółka rozpatruje różne scenariusze kontynuacji projektu budowy elektrociepłowni na gaz w Stalowej Woli. Inwestycja pierwotnie miała się zakończyć latem ubiegłego roku. Zmiany na rynku gazu, problemy wykonawcy inwestycji oraz brak należytej kontroli spowodowały, że nie ma szans na jej szybkie zakończenie. Zarząd PGNiG twierdzi, że musi być ona przedłużona o 2,5–3 lata. Nie wyklucza też przeniesienia i zainstalowania zakupionych urządzeń do elektrociepłowni na warszawskim Żeraniu.