Grupa Azoty narzeka na niskie ceny nawozów

Brak przesłanek wskazujących na poprawę koniunktury w rolnictwie negatywnie wpływa na wyniki firmy.

Publikacja: 12.05.2016 06:00

Grupa Azoty narzeka na niskie ceny nawozów

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Tegoroczne wyniki finansowe Grupy Azoty mogą być znacznie słabsze od uzyskanych w poprzednich latach. – Obecnie nie jest możliwe utrzymanie cen nawozów na poziomie z roku ubiegłego. W efekcie wyniki grupy, pomimo spadku kosztów zakupu gazu ziemnego, nie mogą być lepsze niż w poprzednim roku – mówi Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty.

Zwraca uwagę, że obecnie brakuje przesłanek wskazujących na możliwą poprawę koniunktury w rolnictwie. Tym samym nie ma szans na wzrost cen produktów rolnych, a w konsekwencji również cen nawozów. Ponadto na globalnym rynku jest nadpodaż mocznika, co zwiększa presję na niskie ceny wszystkich nawozów azotowych.

Nie najlepsze tendencje

Negatywne tendencje występują również w obszarze produkcji tworzyw sztucznych. Grupa Azoty zwraca zwłaszcza uwagę na ciągłą nadpodaż na globalnym i europejskim rynku, będącą wynikiem dużej nadwyżki mocy produkcyjnych w Chinach. Jednocześnie widoczne są oznaki ożywienia sytuacji i wzrostu konsumpcji tworzyw sztucznych w branży włókienniczej oraz sektorze motoryzacyjnym. W odniesieniu do segmentu chemicznego Grupa Azoty narzeka na spadek cen bieli tytanowej będący efektem utrzymującej się nadpodaży tego produktu na rynku.

Według Tomasza Kasowicza, analityka DM BZ WBK, w tym roku Grupie Azoty już nie będzie tak łatwo poprawiać wyników finansowych. – Nie najlepsze tendencje panują przede wszystkim na rynku nawozów, który determinuje poziom przychodów i zysków wypracowywanych przez koncern. Ze względu na niskie ceny płodów rolnych oraz nadpodaż ceny nawozów powinny być pod presją – mówi Kasowicz. Dodaje, że rolnicy zdają sobie również sprawę z tego, że nawozy powinny tanieć ze względu na systematycznie spadające koszty zakupu surowców służących do ich produkcji, w tym zwłaszcza błękitnego paliwa.

Zdaniem Kasowicza o wynikach finansowych osiąganych w segmencie tworzyw będzie z kolei decydować sytuacja na rynku ropy naftowej. Jeśli jej kurs ustabilizuje się, to Grupa Azoty ma szanse poprawić wyniki w tym obszarze.

Stabilne zyski

W I kwartale Grupa Azoty zanotowała prawie 2,48 mld zł skonsolidowanych przychodów oraz 307 mln zł czystego zarobku. W stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku sprzedaż spadła o 12,7 proc., a zysk netto wzrósł o 0,4 proc. Oba wyniki okazały się nieco słabsze od oczekiwanych przez giełdowych analityków.

Koncern spadki przychodów zanotował w trzech podstawowych segmentach prowadzonej działalności, a więc w nawozach, tworzywach i chemii. Jedynie w energetyce zanotowano zwyżkę. Pod względem zysków mocny wzrost zanotował w segmencie chemii. Niemal bez zmian pozostał zarobek w obszarze nawozów. W pozostałych dwóch segmentach zanotowano pogorszenie zysków. W ujęciu geograficznym spadki wpływów zanotowano na czterech największych dla grupy rynkach. Zwyżka sprzedaży nastąpiła jednie w Afryce.

W skład Grupy Azoty wchodzą dwie inne spółki giełdowe. Zakłady Azotowe Puławy w I kwartale zanotowały słabsze przychody i zyski od osiągniętych rok wcześniej oraz od oczekiwań analityków. Z kolei Zakłady Chemiczne Police mimo spadku sprzedaży wypracowały znacznie wyższy zarobek niż w rok temu.

[email protected]

Surowce i paliwa
Nowe elektrownie gazowe powstaną, ale za wysoką cenę
Surowce i paliwa
Unimot koncentruje się na dywersyfikacji działalności i transformacji energetycznej
Surowce i paliwa
Plan naprawczy JSW przynosi efekty. Spółka zwiększa wydobycie węgla
Surowce i paliwa
Bogdanka na plusie. Są wstępne, szacunkowe wyniki
Surowce i paliwa
KGHM rozwija moce związane ze skupem odpadów i złomów
Surowce i paliwa
O ile wzrosną pensje górników?