Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 15:36 Publikacja: 13.10.2016 08:00
Foto: Fotorzepa/Jakub Kamiński
KNF poinformowała Ropczyce, że prześwietla sytuację właścicielską i sprawdza, czy nie doszło do naruszenia przepisów o wezwaniach. W piątek odbędzie się NWZ firmy m.in. w sprawie zmian w radzie nadzorczej, na którym zetrą się dwa obozy – jeden związany z zarządem, a drugi – ze spółką ZM Invest, właścicielem 46,6 proc. akcji Ropczyc. KNF podjęła czynności w sprawie z zawiadomienia, które zarząd Ropczyc złożył w maju. Chodzi o domniemanie zawiązania porozumienia przez akcjonariuszy ZM Invest, którzy w marcu br. doprowadzili do zmian we władzach tej spółki, a od wakacji dążą do przejęcia kontroli nad samymi Ropczycami. Zarząd Ropczyc twierdzi, że uczestnicy porozumienia, uzyskując dominację w akcjonariacie ZM Invest, uzyskali pośrednio dominację w Ropczycach i powinni ogłosić wezwanie do sprzedaży przynajmniej 14,7 proc. akcji Ropczyc lub zejść do progu 33 proc. głosów. Zarząd Ropczyc argumentuje, że takie porozumienie w ZM Invest zostało zawarte na piśmie, ale w aktach sprawy toczącej się o uchylenie uchwał o zmianach w radzie ZM Invest takiego dokumentu nie ma. Jest tylko wersja z ukrytymi personaliami i podpisami. Istnieniu porozumienia zaprzeczał też prawnik ZM Invest.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Już tylko nieco ponad 1,4 mld zł zostało w tzw. funduszu na trudne czasy. Jeszcze w 2023 r. było tam 5,7 mld zł. Spółka znów sięga głębiej po oszczędności.
Koncern więcej zarabia pomimo trudnych warunków rynkowych. To konsekwencja poprawy efektywności i wewnętrznych wskaźników, zwłaszcza na działalności dotyczącej wydobycia ropy i gazu oraz produkcji rafineryjnej.
Jak przekazała spółka, 8 maja br. w siedzibie Spółki odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające rozmowy nad wypracowaniem jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Bumech uważa za bezzasadny wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia, który według doniesień medialnych został złożony do ministra klimatu i środowiska przez Fundację Frank Bold. Spółka w komentarzu dla „Parkietu” odniosła się do stawianych zarzutów.
Realizacja unijnych celów związanych z ograniczeniem emisji CO2 powinna być wydłużona w czasie, realizowana przy zastosowaniu różnych technologii i wspierana finansowo. Musi też być zapewniona konkurencyjność i bezpieczeństwo europejskich firm.
Prawnicy z Frank Bold złożyli do ministra klimatu i środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia należącą do Bumechu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas